American Truck Simulator İnceleme

American Truck Simulator İnceleme

Euro Truck Simulator 2'ye ek paket niteliğinde.

Euro Truck Simulator 2 ile yakaladıkları güzel bir başarı ile yollarına devam eden SCS Software, şimdi de bizleri American Truck Simulator ile Amerikan yollarına götürüyor. İlk olarak 2013 yılında duyurulan, ardından 2015 yılında ilk defa gösterilen ve son olarak 2016 senesinde çıkışını gerçekleştiren American Truck Simulator, sadece PC platformu için çıkışını yapmış bulunmakta. Peki, şimdi American Truck Simulator’u incelemeye hazır mısınız? Çünkü biz hazırız efendim.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

american_truck_simulator_2

Nevada ve Kaliforniya’ya Hoş Geldiniz

American Truck Simulator çıkışında, yani şu sıralar, eyalet olarak sadece 2 tane eyalete sahip. Bu eyaletler Nevada ve Kaliforniya. Tabii American Truck Simulator’e gerek ücretsiz güncellemeler ile gerekse de ücretli ek paketler ile yeni eyaletler getirilecek. Hatta emin değilim fakat tüm Amerika tamamlanacak. Fakat Euro Truck Simulator 2 ile karşılaştırdığımızda American Truck Simulator çıkışında ne yazık ki çok az gezilecek yere sahip. Bu nokta beni üzen ilk nokta oldu ne yazık ki.

Oyunda canımı sıkan ikinci nokta ise, yeterli kullanılabilir araç bulunmaması. Oyunda şimdilik sadece 2 farklı markadan kullanabileceğiniz araçlar bulunuyor ve bu ne yazık ki pek yeterli kalmıyor. Bunun nedenini SCS Software, “Lisans sıkıntıları.” olarak adlandırsa da, yakın zamanda yeni araçların da ekleneceğini belirtmişlerdi. Açıkçası, oyunu 2 adet eyalet ve 2 adet araç ile çıkartmak yerine, biraz daha içerik eklemek yakışırdı SCS Software’a. Biz böyle tanımamıştık kendilerini.

Beni üzen bir başka nokta ise, American Truck Simulator’ın kullanıcı ara yüzü olarak hiçbir şekilde yeniliğe gitmemesi ve direkt olarak Euro Truck Simulator 2’den kopyalanıp, oyuna yapıştırılması oldu. Yani, American Truck Simulator’da göreceğiniz yenilikler sadece yeni araç modellemeleri, 2 tanecik eyalet ve sadece 2 marka kullanılabilir araç. Oyuna tabii ki yeni eyaletler ve araçlar eklenecek fakat oyunun çıkışında bu şekilde zayıf kalması açıkçası beni üzdü. Bunu ayrı bir oyun çıkartmak yerine, bir önceki oyuna ek paket olarak yapsalardı çok daha başarılı görülebilirdi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

american_truck_simulator_gamescom3

Yenilik Hiç mi Yok?

American Truck Simulator ile Euro Truck Simulator 2’yi karşılaştırmak gerekirse, yenilik olarak sadece yeni bir harita, yeni araç modelleri, yük park etme bölümünde seçenekler ve yük ağırlığı tartma mevzusunu söyleyebilirim. Çünkü bu saydığım şeylerin haricindeki her şey Euro Truck Simulator 2 ile bire bir aynı ki, yük ağırlığı tartma olayı da oyuna devrim niteliğinde bir yenilik de değil açıkçası. Sadece belirtilen yere gidiyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. Yükleri park etme seçeneği ise karşımıza 3 şekilde çıkıyor. Bunlar, direkt enter tuşuna bas ve otomatik olarak yükü park et, herhangi bir zorluk olmadan yükü düz bir şekilde x noktasına park et ve son olarak ise aracını geri geri ilerleterek yükünü x noktasına park et. O kadar yani.

Amerikan eyaletleri, Amerikan yolları ve Amerikan araçları tabii ki gözünüze büyük bir farklılık olarak görünüyor fakat tüm bunları Euro Truck Simulator 2’ye modlar ile de yapabiliyorsunuz arkadaşlar. Açıkçası Euro Truck Simulator 2’den sonra, American Truck Simulator’de yenilikler görmek isterdim. Bu yeniliklerden kastım şehirler, arabalar filan değil. Oyun mekaniklerinde ve oyun motorunda yapılması gereken yeniliklerden bahsediyorum. Çünkü mekaniklerde herhangi bir yenilik yok. Grafiklerde ise gözle görülür bir ilerleme yok. Şöyle söyleyeyim, American Truck Simulator’ü ve Euro Truck Simulator 2’yi aynı grafik ayarlarını kullanarak, aynı göz zevkini alarak, 60 FPS açabiliyorum. Grafiklerde bir fark yok tabii

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Başlığımızda sorduğumuz soruya cevabımız aslında “Hayır.” olamaz. Çünkü oyunda gözüme çarpan tek bir belirgin yenilik var. O da, geliştirici firmanın Euro Truck Simulator serisinde yaptığı gibi her şehri kopyala ve yapıştır tekniği ile yapmadan, Amerika’daki her eyalete, her şehre ayrı bir hava katmış olması. Aynı şeyi yollar için de söyleyebiliriz. Çünkü American Truck Simulator’deki yolların çoğu birbirinden benzersiz. Tabii bunlar benim gözüme henüz oyunda 2 eyalet olduğu için görülüyor da olabilir. Daha sonra eklenecek olan eyaletlerde umarım yine kopyala-yapıştır tekniği ile şehirler ve yollar görmeyiz.

american-truck-simulator-hollywood

Euromerican Truck Simulator 3

Aslında American Truck Simulator’den bu inceleme içerisinde bol bol bahsetmek isterdim fakat, oyunda daha önce de dediğim gibi hiçbir yenilik yok. Büyük bir heyecan ile Steam’den hemen aldık, inceledik fakat vermiş olduğum 59 lira şu sıralar bana büyük bir evlat acısı olacak gibi. Grafikler ve oynanış mekanikleri Euro Truck Simulator ile bire bir aynı olan American Truck Simulator’de tek farklılık ne yazık ki mekanlar ve araçlar. Tabii gelecek güncellemeler ile oyuna yeni özellikler eklenebilir mi bilemiyoruz fakat oyunun bu konuda bir potansiyele de sahip olduğunu pek sanmıyorum.

Yani efendim, American Truck Simulator şu sıralar 59 lira verilip, alınabilecek bir oyun değil. Az içeriğe sahip olan ve Euro Truck Simulator 2 ile neredeyse aynı yapıya sahip olan American Truck Simulator’ün de satacak bir noktası olduğunu sanmıyorum açıkçası. Şayet, henüz Euro Truck Simulator serisinden veya serinin bir önceki oyunlarına sahip değilseniz, American Truck Simulator’ü deneyebilirsiniz. Evet, American Truck Simulator yerine Euro Truck Simulator 2’yi almak çok daha mantıklı görünüyor fakat firmanın artık American Truck Simulator’ü destekleyeceğini göz önünde bulundurursak, yapacak bir şey yok ne yazık ki.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.