Türkiye

AMD Ryzen, ilk test sonuçlarıyla karşımıza çıktı

AMD Ryzen, ilk test sonuçlarıyla karşımıza çıktı

İşlemcinin gerçek performansı gün yüzüne çıktı.

Teknoloji geliştikçe, bilgisayarların işlem gücünü oluşturan işlemciler de çok daha güçlü ve çok daha etkili hale geliyorlar. AMD’nin Vega ekran kartını tanıtması ile kızışan üst seviye donanım piyasası, şirketten gelen ikinci hamle ile yani AMD Ryzen ile iyice yükseldi. Intel Core i7-6900K’yi geride bıraktığı söylenen bu işlemcinin ilk test sonuçları gün yüzüne çıktı ve işlemcinin gerçek gücü bizlere sunuldu.

AMD Ryzen

Hala geliştirilme sürecinde olan bu işlemcinin test sonuçlarının, kullanıcıların elindeki işlemcilerin elde edeceğinden daha düşük olduğunu söyleyerek başlayalım. Geliştirilme sürecinde olan işlemci, 3.15 GHz saat hızıyla karşımıza çıkıyor, tek çekirdekteki maksimum hızlandırma ise 3.5 GHz saat hızını bizlere sunuyor. Kullanıcıların eline geçecek AMD Ryzen işlemcinin ise 3.4 GHz saat hızı vaat ettiğini, yani %8’lik bir performans yükselişi beklediğimizi söyleyelim.

AMD’nin Ryzen işlemcisi şirketin FX 8370 işlemcisinden %50 daha yüksek performans sunarken, Intel Core i7-6900K’ya yakın bir performans çizgisi izliyor. Güç tüketimi konusuna gelirsek, testlerde Intel Core i7-6900K’dan biraz daha az güç tüketen bu işlemci AMD FX 8370’dan ise çok daha az güç tüketiyor. Görünüşe bakılırsa, AMD’nin Intel Core i7-6900K ile mücadele edebilmek için işlemcinin fiyatını aşağıda tutması gerekecek, aksi takdirde rekabet etmesi zor olacaktır.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın