AMD yetkilisi, AMD Ryzen ile Intel arasında olan rekabetleri hakkında konuştu

AMD yetkilisi, AMD Ryzen ile Intel arasında olan rekabetleri hakkında konuştu

Lisa Su, durumun farkıymış zaten, fakat söylediklerinde haksız sayılmaz.

Geçtiğimiz günlerde çıkışını gerçekleştiren AMD Ryzen işlemcileri, haberlerimize konuk olmuştu. Hatta, işlemci çıkışını gerçekleştirmeden önce, AMD Ryzen 7 serisinin en iyisi olan 1700X ile Intel i7 6800K karşılaştırılmış ve internete de sızdırılmıştı. Fakat, işlemci serisi genel olarak biraz performans açısından insanların küçük de olsa bir kısmını hayal kırıklığına uğrattığını söylemek mümkün, internette dolaşan tepkilere göz gezdirdiğimizde. Bu duruma karşılık olarak ise AMD’nin CEO koltuğunda oturan en öne çıkan isimlerden biri olan Lisa Su, işlemciler hakkında biraz konuştu. İşlemci serisinin duyurusu esnasında sarf edilen, “Devir, oyuncuların devri.” tarzı konuşmalardan sonra, ister istemez işlemcilerin performans açısından en azından ilk 3’e girmesi beklentiler arasındaydı. Fakat, AMD Ryzen 7 1800X bile, neredeyse 1 yıl evvel, 2016’nın Mayıs ayında çıkışını gerçekleştirmiş olan Intel Core i7-6950X’den, her ne kadar oyunlardaki saniyede kare hızında kafa kafaya tutuşabilse de, özellikle yazılım konusunda geride kalıyor. Intel her ne kadar abartılı bir işlemci piyasaya sürmüş de olsa, AMD’nin bu koca 1 yılda aradaki farkı kapatması ya da en azından bir tık altında bir işlemci piyasaya sürmesi beklenirdi. 

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

AMD yetkilisi, AMD Ryzen ile Intel arasında olan rekabetleri hakkında konuştu

Anandtech ile konuşan Lisa Su, işlemciler ile ilgili olarak, “Bence, piyasada alevli bir alan olan PC oyunculuğu güzel gidiyor. Biz, oyuncuları önemli bir parça olarak nitelendiriyoruz, fakat onlar bizim birçok önemli olarak nitelendirdiğimiz parçalardan bir tanesi. Biz, Ryzen’ın iyi bir oyuncu işlemcisi olduğunu düşünüyoruz. Siz de test ettiğinizde fark edeceksiniz ki, her kafa kafaya atışmayı kazanamayacak, fakat oyunculuğu düşündüğünüzde teorik bir performans mı istersiniz yoksa işlemcinizin grafik işlemcinize yetecek kadar iyi olmasını mı istersiniz? Bence, Ryzen bu insanlara oyunculuktan çok daha fazlasını yapmalarına izin veriyor. Oyuncu işlemciniz sadece 4 çekirdek kullanıyor olabilir, ama video düzenlediğinizde ya da yayın yaptığınızda çok daha fazlasını yapacaktır. Bu yüzden, bence bizim hitap ettiklerimiz, bugünün oyuncuları değil sadece, aynı zamanda ileriyi düşünen kullanıcılar da.” dedi. 

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Lisa Su tarafından gerçekleştirilen açıklamalardan yola çıkacak olursak, bu tür bir performans açısından insanların hayal kırıklıklarını tahmin edebiliyorlardı, fakat söylediklerinde de haksız sayılmaz elbette. Ayrıca, özellikle Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde oyuncular arasında bilinen en büyük gerçeklerden bir tanesi de, AMD işlemcilerinin Intel’e göre daha ucuz olması ve özellikle oyun oynamak isteyen oyuncular için gayet fazlasıyla yeterli olması. Ayrıca, konuşmada ilgi çeken bir nokta ise, CEO koltuğundaki Lisa Su’nun, AMD Ryzen işlemcilerinin BIOS sürümleri hakkında herhangi bir yorumunun olmaması. Zira, bildiğiniz gibi BIOS da performans açısından çok önemli bir etken. Açıkçası, bu güncellemeler ile çok büyük bir performans gelişmesi ya da büyük bir ilerleme beklemiyoruz performans açısından, fakat hani deriz ya, “1 kuruş, 1 kuruştur.” diye, benzeri şekilde, en ufak bir performans zerresi bile, bir performanstır sonuçta. Günümüzdeki oyunlarının birçoğunun işlemcilerin tekli performanslarına dayandığını da biliyoruz. Bu yüzden, halihazırda piyasada olan birçok Intel işlemciye kafa tutmasını zaten pek de beklemiyoruz. Umarız ki, en azından biraz olsun performans açısından bir artı sağlarlar, biz oyuncular için, gelecek BIOS sürümleri aracılığıyla.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.