AMD Ryzen işlemciler, en sorunsuz Windows 10 ile çalışacak

AMD Ryzen işlemciler, en sorunsuz Windows 10 ile çalışacak

AMD, bu iddialara katılmadığını söylüyor.

Bildiğiniz gibi uzun bir süredir işlemci piyasasında rakibi Intel’e göre çok geride kalan AMD, çıkardığı yeni Zen mimarisini kullanan, Ryzen serisi işlemcilerini piyasaya sürmüştü. Özellikle uygun fiyata sunduğu yüksek performans, kullanıcıların ilgini çekmişti. Birkaç gün önce bir çok internet sitesi, Windows 10 işletim sisteminin, AMD Ryzen işlemcileri için doğru şekilde çalışmadığını iddia etti. İddialar da, Windows 10’un, Ryzen’in eş zamanlı çoklu iş parçacığını (SMT) düzgün idare edemediğini söylüyor. Bu işletim sisteminin, bu sanal çekirdeklerin gerçek çekirdekler gibi yetenekli olmadığını anlamadığı ve bundan dolayı SMT’ler üzerinden fiziksel çekirdeklere öncelik vermediğinden, Ryzen işlemcileri performans olarak geride tuttuğu ileri sürülüyor. AMD bu konuda iddialar katılmıyor ve işlemcilerin bahsi geçen en yeni işletim sisteminde sorunsuz çalıştığını söyledi. Firma ise, “Verilerimize göre, Zen mimarisinin mantıksal ve fiziksel yapılandırılmalarının, Windows 10 için bir sorun oluşturmuyor.” dedi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

AMD Ryzen işlemciler, en sorunsuz Windows 10 ile çalışacak

AMD ayrıca Ryzen işlemcilerinin, hem Windows 10, hem de Windows 7 için kusursuz çalıştığını söyledi. Bazı oyunların Windows 7’de daha fazla performans göstermesinin, oyunun yazılımındaki kodlardan kaynaklı olduğunu ekledi. AMD analizinde, AMD Ryzen içerisindeki çekirdeği iyi kullanan birçok uygulama olduğunu ve bazı hedef optimizasyonlar ile yeni CPU’nun yeteneklerini daha iyi kullanabilen uygulamalar olacağını vurguladı. Bizce de daha çok taze olan bu işlemciler, çıkacak olan güncellemeler ile performans artışları elde edebilecek.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Şu ana kadar iyi satışlar yakalayan ve Intel tarafında ki rakip işlemcilere göre daha uygun fiyattan ücret koyarken, bu gibi sorunların olması, biz kullanıcıları oldukça zor duruma sokar. Çünkü kimse artık Intel’in tek başına piyasada bulunmasını istemiyor. Umarız ki bu iddialar gerçekten doğru değildir ve yeni nesil işlemciler bize herhangi bir sıkıntı yaşatmaz. Siz sahip olduğunuz bu yeni tip işlemciler ile işletim sisteminizde herhangi bir sorun yaşadınız mı?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.