AMD Radeon RX 480 gereğinden fazla güç tüketiyor!

AMD Radeon RX 480 gereğinden fazla güç tüketiyor!

Sürekli olarak iyi yorumlarla duyduğumuz RX 480 bu sefer kötü bir özelliği ile karşımıza çıkıyor.

Şu ana kadar sürekli olarak hakkında iyi şeyler duyduğumuz AMD Radeon RX 480 bu sefer bizleri üzerek karşımıza çıkıyor. Yapılan testlere göre AMD Radeon RX 480, 6 pinlik PCI Express slotlarında sorun çıkartıyor. Normalde 66W güç harcaması gerektiği söylenen kart, 78Watt’tan 83 Watt’a kadar çıkan güç aralıklarıyla karşımıza çıkıyor. Hatta aşırı güç yükleme sınırlamalarının olmaması ile birlikte kötü senaryolar yaşamamak için ana kartınızı kapatmanın bile mantıklı olabileceği söyleniyor. Ancak söyleyelim ki Asuss Z170-Deluxe modelinde bu durumun biraz daha hafif yaşandığı ve MSI Z97 Gaming 3 modelinde de bir anormallik olmadığı da söyleniyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

The Witcher

Yaşanan bu güç kaybı olayı ile birlikte gelen ve bizleri de heyecanlandıran oyun testlerine bakarsak gerçekten büyük bir kırılganlık yaşayabiliyoruz. Özellikle kartı alacak olan amatör kullanıcıların da hız aşırtma (overclock) yaparken dikkat etmesi gerekecek gibi duruyor. Yoksa yeni ana kart fiyatlarını araştırmaya başlayabilirler. 1080p çözünürlükte The Witcher 3: Wild Hunt oynarken, AMD Radeon RX 480 toplamda 165 Watt’lık güç harcıyor ve bu rakam hafife alınacak gibi de durmuyor. Aynı şekilde 1080p çözünürlükte Mirror’s Edge Catalyst oyununda toplam 170 Watt’lık güç harcıyor.

Mirror's Edge

AMD’nin referans tasarımı ile yapılan bu deneyimi biraz gözden geçirdiğimizde de verilen özelliklere göre değişik performanslar aldığımızı görebiliyoruz. Özellikle ana karttan alınacak enerjinin sadece 75 Watt olarak verilmesi ancak alınan bu enerjinin 88 Watt’a kadar çıkması konuyu özetler nitelikte diyebiliriz. Aynı şekilde harcaması gereken normal enerjinin 150W olması fakat oyunlarda 156W kadar çıkması da şaşırtıcı görünüyor. Ayrıca hız aşırtma da yaparsanız bu enerji 200W’lara dayanıyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Bu gidişatın devamı ile birlikte kullanıcıların yeni seçenekleri gözden geçirmesi veya ASUS, MSI gibi firmaların çıkaracağı ekran kartlarını bekleyerek sorunun düzelmesini ümit etmeleri en uygun olan gibi görünüyor. Yoksa çok üzülmeleri ve büyük para kayıplarıyla karşılaşma ihtimalleri bir hayli yüksek.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.