Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 28.06.2020

AMD 2014 senesinde ilk kez duyurduğu, 2020 yılına kadar mobil CPU’larını 25 kat daha verimli hale getirmek olan hedefini 25 x 20’ye ulaşıp geride bıraktığını açıkladı. Laptoplar için lider performans ve sıra dışı verimlilik sunan AMD Ryzen 7 4800H model mobil CPU, 2014’te belirlenen enerji verimliliği değerini 31,7 kat daha artırarak geliştirdi. Daha verimli çalışan CPU’lar, daha iyi pil ömrü, daha iyi performans, daha düşük enerji maliyeti ve bilgisayar kullanımının çevreye daha az etkisi olması anlamına geliyor.

AMD mobil işlemciler enerji verimliliği konusunda öne çıkıyor

AMD CTO koltuğunda oturan ve aynı zamanda Yönetici Başkan Yardımcısı olan Mark Papermaster konu ile ilgili olarak, “CPU’larımızda her zaman verimliliğe odaklandık, ancak 2014 yılında bu özelliğe daha fazla vurgu yapmaya karar verdik. Mühendislik ekibimiz bu hedef için bir araya geldi ve 2020 yılında enerji verimliliğini 25 kat artırmaya yönelik bir yol haritası çıkardı. Hedefimizi geçmeyi başardık ve 31.7 katlık bir ilerlemeyle oyun ve ultra ince laptoplarda rakipsiz performans, grafik ve uzun pil ömrüne sahip olduk. Mühendislik ve kurumsal ekiplerimizle ne kadar gurur duysak az.” dedi.

CPU’lar için enerji verimliliği, tüketilen birim enerji başına yapılan işle ölçülüyor. 25 x 20 hedefine ulaşmak için AMD, oldukça bütünleşik ve verimli bir SoC mimarisi geliştirmeye odaklandı. Bu mimaride gelişmiş, gerçek zamanlı güç yönetim özellikleri ve silikon seviyesinde güç optimizasyonları yapıldı. AMD bu sayede 2014 yılından 2020 yılına kadar, verilen bir görev için ortalama işlem süresini yüzde 80 azaltırken, güç tüketimini de yüzde 84 oranında azaltmayı başardı. Bir örnekle açıklamak gerekirse, 2014 model 50 bin AMD laptopları 2020 modelleriyle değiştiren bir işletme, beş kat daha fazla işlem gücüne, yüzde 84 daha az enerji tüketimiyle sahip olurken, 1.4 milyon kilovat saatlik elektrikten tasarruf elde edebiliyor. Bu da 971 bin kilogramlık bir karbon salınımına yani 10 yaşına kadar yaşamış 16 bin ağaç anlamına geliyor.

25 x 20 enerji verimliliği hedefi, sadece daha iyi bir kullanıcı deneyimi değil, AMD ekibinin sürdürülebilirlik konusundaki liderliğini de güçlendiriyor. AMD şirketi, 25 x 20 hedefi gibi daha önce de Science Based Targets insiyatifi tarafından bilim tabanlı hedef olarak onaylanmış, iklim koruma hedefi bulunan ilk yarı iletken firmasıdır.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.