Alper Dalan için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu

Alper Dalan için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu

2017 senesi içerisinde çıkışını gerçekleştirmiş olan yapımlar arasında, en çok bu listedekilerle eğlendik.

Koskoca bir yılı, bir şekilde kapattık artık resmen. Hiçbir zaman aklım almadı, koskoca 1 yıl nasıl geçer gider öylece, hiç anlayamam. Fakat, geçti işte. Bitti. Bizleri yavaş yavaş terk eden 2017 yılı, ardında bizlere muhteşem anılar bırakmayı da ihmal etmedi tabii. 2017 yılının bende bıraktığı anılardan bir kısmı da, oyunlara ait. Bu yazıda da, benim fikrime göre 2017 senesinin en iyi 10 oyunu bulunuyor. Tabii, bunlar benim kendi öznel fikrim tamamen. Leadergamer ekibinin en büyük parçası olan Kaan Gezer de, benden önce kendi en iyi 10 listesini paylaşmıştı zaten. Ondan önce de yazar arkadaşlarımızdan olan Emrah Subaşı paylaşmıştı. Sıra bende şimdi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Alper Dalan için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu - Leadergamer

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Muhtemelen beni gerçek hayatta tanıyan arkadaşların kesinlikle şaşırmayacağı bir şey bu. Yani, The Legend of Zelda: Breath of the Wild‘ın, benim 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listemin başında yer almasından bahsediyorum. Zaten halihazırda bir The Legend of Zelda serisi hayranı olan masum Alper’in, böylesine efsanevi bir oyuna şahitlik etmesi, hayatta görebileceği her şeyi görmüş olduğu anlamına geliyor. Her ne kadar The Legend of Zelda: Ocarina of Time gelmiş geçmiş en iyi oyun olarak çoğu yerde kabul görse de, benim gönlümde hep hikayesi ve derinliği ile The Legend of Zelda: Majora’s Mask olmuştur. The Legend of Zelda: Breath of the Wild ise, açık dünya ve özgürlüğün anlamını tam olarak işlemeyi başarmış bir yapım. Benim gözümde, The Legend of Zelda: Majora’s Mask ile bile kapışabilecek derecede. Oyun, tam anlamıyla bir sanat eseri.

Super Mario Odyssey

Her yeni Super Mario oyunu çıktığında, “Nintendo artık daha iyisini yapamaz.” diyorum, fakat Nintendo beni her seferinde şaşırtmayı başarıyor. Super Mario 64‘ten beri gelen neredeyse her Super Mario oyunu ile çıtayı birkaç tık daha yukarıya çekmeyi başarmışlardı. Super Mario Odyssey de, yine tam olarak öyle oldu. Oyuna baktığınızda, bir çocuk oyunu görebiliyorsunuz. Fakat, aynı zamanda çocukların yapamayacağı şeyler de bulunuyor oyun içerisinde. Eğer, “Bir oyun, nasıl her kitleye uygun olabilir ki?” gibisinden bir soru işareti varsa aklınızda, Super Mario Odyssey tam olarak bu sorunuza yanıt demektir.

Alper Dalan için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu - Leadergamer

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Xenoblade Chronicles 2

Gördüğüm kadarıyla Xenoblade serisi, ülkemizde pek de bir yeri olmayan bir oyun serisi. Yakın zamanda çıktı zaten oyun. Benim de oynama, deneme fırsatım oldu tabii ki. Uzun bir süredir, kendimi kaybedebileceğim bir RPG tarzı oyun arayışı içerisindeydim. Assassin’s Creed Origins bile, onca değişiklik ve yeniliğe rağmen kesmemişti beni. Hatta, The Legend of Zelda: Breath of the Wild bile, aradığım o RPG ögelerini istediğim gibi hissettiremedi. Tam 2017 senesinden umudu kesiyordum ki, Xenoblade Chronicles 2 çıkageldi. Her ne kadar çok da popüler olmayan bir yapım olsa da, başarılı RPG ögeleri ile benim 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listem arasında bir yer edinmeyi hak etti.

Middle-earth: Shadow of War

Middle-earth: Shadow of War, serinin önceki oyunu olan Middle-earth: Shadow of Mordor‘un üzerine birçok özellik katarak karşımıza çıkan bir yapım oldu. Ben, Middle-earth: Shadow of Mordor‘u ciddi anlamda çok aşırı fazla beğenmiş ve eşsiz buluyordum. Serinin yeni oyunu çıkmadan önce de onca ayrıntısı internette paylaşılınca, sırf reklam olsun diye yaptıklarını düşünüp umudu kesmeye başlamıştım. Zaten bitirdiğim bir oyunun, tekrarı kıvamında başka bir oyun olarak karşıma çıkmasını istemiyordum açıkçası. Neyse ki, hiç de öyle olmadı. Ben, oyunla ilgili her şeyi gördüğümü düşünürken, aslında daha hiçbir şey görmemişim. Uzun süre bağımlılık etkisi yapan oynanışı dolayısıyla, benim 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listemde yer almayı başardı.

Alper Dalan için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu - Leadergamer

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Assassin’s Creed Origins

Açıkçasını sorarsanız, Assassin’s Creed serisi, benim son zamanlarda pek de hoşuma gitmiyordu. Doğru düzgün oynanış açısından bir değişiklik vesaire göremiyorduk. Artık iyice alışınca da, bir yerden sonra bıktırdı tabii. Sonra, Assassin’s Creed Origins bomba gibi geldi. Serinin bütün mekaniklerine baştan aşağı el atılmış gibi hissettirdi. Ayrıca, her ne kadar çok aşırı başarılı olmasa da, RPG unsurlarını başarılı bir şekilde serinin ruhuna işletmeyi de başarmıştı. Hem cesaretli, hem de yepyeni ve zevkli bir oynanış ile karşıma çıktı. Daha iyisi yapılacaktır gelecek oyunlarda muhtemelen, fakat şu hali ile bile benim 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listemin bir parçası olmaya hak kazandı.

Cuphead

Aslında uzun süredir takip ettiğim ve beklediğim bir yapımdı. Çizim tarzı olsun, oynanışı olsun, baştan aşağıya ilgimi çekiyordu. Oyun bir çıktı, resmen nükleer bomba. Oyunun adını daha evvel duymamış olanlar dahi hayran oldu yapıma. Müzikleri, çizimleri, animasyonları, oynanışı, her şeyi ile 2017 yılının açık ara en başarılı yapımlarından biriydi Cuphead. Fiyatını da göz önünde bulundurunca, resmen yeme de yanında yat kıvamında bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Cuphead, barındırdığı her türlü ögesi ile, benim 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listemde yer edinmeyi başardı.

Alper Dalan için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu - Leadergamer

Yooka-Laylee

Banjo-Kazooie serisini, The Legend of Zelda serisi kadar sevmem aslında. Fakat yine de büyük bir hayranı olduğumu belirtebilirim. Özellikle Xbox 360 için piyasaya sürülen Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts gibi rezil bir yapımdan sonra, artık umudu kesmiştim seriden. Sonra, Banjo-Kazooie serisinin ruhani devamı kıvamında bir oyunun geldiğini söylediler. Yooka-Laylee‘den haberim olduğu ilk andan beri dört gözüm açık bekledim. Peki, pişman etti mi dersiniz? Tam tersine, 2017 senesi içerisinde oynamış olduğum en muhteşem oyunlardan biriydi. Her ne kadar kolaylaştırılmış gibi gelse de, yine de oynanış açısından fazlasıyla yeterliydi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ever Oasis

Nintendo 3DS platformunda bizlere sunulan bir yapım kendisi. Aslında, çıkış tarihi yaklaşana kadar adını dahi duymamıştım, şimdi hiç sallamaya gerek yok. Oyuna tamamen rastgele denk geldim. Nintendo 3DS için güzel RPG oyunları arıyordum, fakat öyle pek fazla seçenek görememiştim. Gördüklerim de, zaten çoktan bitirmiş olduğum yapımlardı. Oyunu, çıktığı dakika satın aldım ve indirdim. Oynamaya başladıktan sonra, garip bir şekilde bırakamadım. Rastgele zindanlar, RPG ögeleri ve açık sayılabilecek dünyası ile, gönlümde bir taht kurmayı başardı. Bu sebeple de, 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listemin bir parçası olmayı hak etti.

Alper Dalan için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu - Leadergamer

Mario + Rabbids: Kingdom Battle

Şimdi, doğrusunu soracak olursanız, Mario + Rabbids: Kingdom Battle ilk duyurulduğunda resmen adamlar yerine ben utanmıştım. İnanılmaz uyumsuz ve saçma görünüyordu. Tabii, dışarıdan öyle görünüyordu sadece. Sonra, Nintendo Switch‘i aldım. Ellerinde The Legend of Zelda: Breath of the Wild kalmamıştı, ben de “Ne olacak ki ya?” diyerekten Mario + Rabbids: Kingdom Battle aldım, sadece zaman geçirmelik. Strateji ögeleri, gerçekten başarılı bir şekilde oyuna eklenmiş. Ben, gerçekten bu kadarını beklemiyordum. Oynarken ağzım açık kaldı resmen ve o ana kadar dalga geçtiğim için utandım. Beni bu kadar pişman ettiren Mario + Rabbids: Kingdom Battle, benim 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listemin kesinlikle olmazsa olmazlarından bir tanesi.

Monster Hunter Stories

Son olarak, belki de hiç beklemediğiniz bir oyundan bahsedeceğim. Evet, yukarıda da gördüğünüz gibi Monster Hunter Stories‘ten bahsediyorum. Monster Hunter serisinin daha önce batı bölgesi için de çıkarılan oyunlarına en az 150’şer saatini gömmüş biri olarak, “Aslında bunun Pokémon benzeri oyunu da hiç fena olmaz.” demiştim. Öyle de oldu. Kendi canavarlarımızı yakalayıp besleyebildiğimiz tur bazlı bir dövüş sistemine sahip olan Monster Hunter Stories, gerçekten çok güzel bir oynanış ile bana keyifli dakikalar yaşattı. Bu sebeple de, 2017 senesinin en iyi 10 oyunu listesinde yer almayı hak etti.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın