Adata XPG GAMMIX D30 DDR4 RAM inceleme

Adata XPG GAMMIX D30 DDR4 RAM inceleme

Ömür boyu garanti ile geliyor.

Adata’nın yeni DDR4 RAM modeli olan XPG GAMMIX D30 DDR4 RAM incelemesi ile karşınızdayız. Intel ve AMD sistemlerle uyumlu çalışan bu DDR4 RAM 2666 MHz ile 4600 MHz arasında değişen frekanslara sahip model ailesinden oluşuyor. Bizim test konuğumuz olan model ise 3000 MHz frekans hızına sahipti. Xtreme Performance Gear (XPG), ADATA Technology’nin yüksek performanslı PC donanımı sunan bir markası. XPG ürünleri, mümkün olan en üst düzey dayanıklılık ve performansı sunmak için ADATA’nın zorlu A+ Testleri’ni başarıyla geçmeleriyle kendilerini kanıtlamış donanımlar olarak markalandırıyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Adata XPG GAMMIX D30 DDR4 RAM inceleme

Tasarım

Siyah renkli bir kutu tasarımına sahip XPG GAMMIX D30’un arkasında ise iki tane ufak pencere ile RAM’leri görebiliyorsunuz. XPG Gammix D30 DDR4 RAM’in dış görünüşüne baktığımızda çekici ve güzel bir tasarımı bulunuyor. RAM’de bulunan soğutucunun tasarımı yeni nesil tasarımlara ayak uydurmuş. Artık çoğu oyuncu, ekipmanlarını seçerken dış tasarımına da çok önem veriyor. RGB’si olsun, köşeli veya kanatları andıran tasarımı olsun gibi istekleri oluyor. Adata da RAM’i tasarlarken iki köşeden kanatları andıran soğutucu tasarımına yer vermiş. Uzun süreli kullanımlarda bile devrelerin aşırı ısınmasını önleye soğutucu, ısıdan kaynaklı sinyal bozulmalarını ve performans kaybını önlüyor.

RGB aydınlatma ise bu modelde yer almıyor. RAM’leri elimize ilk aldığımızda şeffaf tasarımı sebebiyle kırmızı LED’li aydınlatmaya sahip olduğunu düşündük ancak sisteme taktığımızda herhangi bir aydınlatmasının olmadığının farkına vardık. Boyutları ise 133.3/44.7/8.1 mm değerlerine sahip. RAM yuvasına takarken de aşırı büyük boyutu olmadığı için etrafındaki parçalara zararı olmadı. Üstten bakıldığında ise XPG yazısı kasanızın penceresinden bakarken tam karşınıza geliyor. Aynı RAM’lerin ayrıca siyah renkli olanları da bulunuyor.

Adata XPG GAMMIX D30 DDR4 RAM inceleme

Teknik Özellikler ve Test

Test Sistemi

  • İşlemci: AMD Ryzen 5 1600X
  • Anakart: Asrock AB350 Gaming K4
  • Bellek: Adata XPG Gammix D30 CL16 2x8GB (3000 Mhz)
  • Depolama: Kingston 240GB SSD
  • İşletim Sistemi: Windows 10 v1809

Sistemde ilk çalıştırdığımızda 2666 Mhz hızında çalışmaya başlayan RAM modüllerimizi BIOS içerisinde XMP profilini aktif ederek 3000 MHz yani stok değerlerinde çalıştırdık. XPG Gammix D30 DDR4 RAM’i test ederken AIDA64 ile okuma, yazma ve kopyalama ve gecikme değerlerini inceledik.

Stok halinde yani 3000 MHz frekans hızında;

  • 42092 MB/s kopyalama
  • 46529 MB/s yazma
  • 46499 MB/s okuma değerleri sundu.
  • 3000 MHz frekans hızında ise 81.2 ns gecikme değeri verdi.

Overclock denemelerimiz ise maalesef başarısızlıkla sonuçlandı. Tüm frekans ve voltaj değerlerinde denememize rağmen 3000 Mhz’in üzerinde stabil bir sonuç elde edemedik.

Adata XPG GAMMIX D30 DDR4 RAM inceleme

Adata XPG GAMMIX D30 DDR4 RAM inceleme

XPG Gammix D30, RGB aydınlatma tutkunlarına hitap etmese de fiyat ve performans açısından değerlendirecek olursak rakiplerine benzer bir fiyatta şık tasarım kozunu elinde bulunduruyor. Performans açısından OC tutkunlarını mutlu etmeyecek bir RAM kiti olması eksi noktası olarak dururken, ”tak-çalıştır-elleme” kullanıcılarını gayet mutlu edecektir. Adata’nın diğer RAM’leri gibi XPG GAMMIX D30’da da ömür boyu garanti sunuluyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.