Activision Blizzard, sadece mikro ödemelerden 3.6 milyar dolar kazandı

Activision Blizzard, sadece mikro ödemelerden 3.6 milyar dolar kazandı

Hem de sadece 2016 senesi içinde.

Call of Duty: Advanced Warfare ve sonrasında çıkan tüm Call of Duty oyunları, Overwatch, Destiny gibi birçok oyun, büyük bir sıklıkla oynana oyunlardan. Fakat bu saymış olduğum oyunların ortak yönü, sıkça oynanıyor olması değil; içerisinde bolca mikro ödeme bulunduruyor olması ve Activision Blizzard çatısı altında bulunması. Oyuncular düşünüyor, neden sürekli oyunlardaki mikro ödeme ögeleri artıyor diye. Sonuçta, Call of Duty serisinde artık bir Call of Duty Points birimi var gerçek para ile alınabilen. Overwatch’da ise ganimet kutuları var yine gerçek para ile alınabilen. Tabii birçok oyunda, birçok farklı şekilde var bu mikro ödemeler ve birçok oyuncu da bu mikro ödemelere, yüzlerce lirasını harcıyor. Sonucunda ne mi oluyor? Activision Blizzard deli gibi para kazanıyor ve karşımıza daha fazla mikro ödeme çıkmaya devam ediyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Activision Blizzard, sadece mikro ödemelerden 3.6 milyar dolar kazandı

Activision Blizzard, gerçekleştirmiş olduğu finansal konferans sırasında bir açıklama yaptı ve, sadece 2016 senesinde, sadece oyun içi mikro ödemelerden 3.6 milyar dolar kazandığını belirtti. Bakın, milyon bile değil, 3.6 milyar kazandı. Oyunların satışları bu rakama katılmadı bile. Sadece mikro ödemeler… Bu kazanılan paranın, rekor seviyesindeki bölümü direkt olarak Call of Duty: Black Ops III oyunundan geliyor. Firma, tek bir oyundan ne kadar kazandığını açıklamamış olsa da, 2016 senesinde bu oyunun 51 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını belirtti. Sanırım bu noktadan bir hesaplama yapabiliriz.

İşin en korkutucu yanı ise en sonda geldi. Activision Blizzard direkt olarak, “Oyunlarımızdaki mikro ödemeler henüz çok erken bir aşamada. Oyun içi satışlar henüz tam potansiyelini yakalayamadı. Bunların devamı gelecek.” dedi. Yani efendim, 2016 senesinde mikro ödeme ile herhangi bir şey almış tüm oyunculara gönülden teşekkür ediyoruz. Umarım sarkastik noktayı alabilmişsinizdir. İyi oyunlar!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın