Menü
https://leadergamer.com.tr/tekken-7-alisa-bosconovitch-kombolari/
ACER , Acer Predator , Acer Predator XB241H 9 Haziran 2017 16:06

Acer Predator XB241H İnceleme [Oyuncu Monitörü]

Acer’ın G-SYNC destekli oyuncu monitörü 144Hz yenileme hızı ile oldukça hızlı.


Acer, Predator ailesinin monitörler grubuna yeni takviyelerde bulundu. Yüksek performans kalitesine sahip yeni oyuncu monitörü Acer Predator XB241H’ı tanıttı. Bizde bu incelememizde Acer Predator XB241H’ı yakından inceleyeceğiz. 24 inç ekran boyutuna sahip olan monitörümüzde 1920×1080 çözünürlük sunulmuş. LED TN paneline sahip Acer Predator XB241H’da 1 ms gecikme değeri ile 144 hz yenileme değerine ulaşabiliyorsunuz.

Acer Predator XB241H’a ilk bakışta monitörün çerçevesinde Nvidia’nın yazılarını görüyoruz. Bunlardan biri Nvidia G-Sync özelliği, biri de Nvidia 3D Vision özelliği. Nvidia G-Sync özelliğinden kısaca bahsedecek olursak bu özellik monitörünüzdeki görüntü akışını kusursuz hale getiriyor ve herhangi bir kırılma takılma gibi bir sorunla karşılaşmıyorsunuz. Nvidia 3D Vision Ready özelliği ile Nvidia’nın özel gözlüğünü kullanarak monitörünüzü 3 boyutlu şekilde kullanabiliyorsunuz. Şimdi dilerseniz tasarım, performans ve daha pek çok özelliklerine bakmaya başlayalım.

Tasarım

24 inç boyutlu Acer Predator XB241H monitör, siyah renkte bir kasadan oluşuyor. Bu siyahlıkların yanına monitörü daha hoş gösterecek kırmızı rengini de katmışlar. Kırmızı renk monitörün ayakları ve paneldeki Predator yazısının etrafında bulunuyor. Acer Predator XB241H’ın çerçevesine yakından baktığımızda sol üst köşede bir Acer yazısı, sağ üst köşesinde XB241H model yazsını, sol alt köşesinde Nvidia G-sync ve Nvidia 3D Vision Ready stickerlarını ve çerçevenin alt-orta kısmında Predator ailesinin sembolü bulunuyor.

Acer Predator XB241H çok hareketli bir monitör olarak karşımıza çıktı. Yukarı aşağı hareket ettirme olanağı, saat yönünde monitörü yataydan dikey moda geçirme gibi özellikleri bulunuyor. Siz tüm bu hareketleri yaparken de monitörün standı hiçbir şekilde hareket etmiyor. Ayak kısmında kırmızı renklerin oluşturduğu kısımlardaki metal yapı ve bulunduğu konuma iyice yapışan standı ile kullanım güvenilirliğini arttırıyor. Acer Predator XB241H’ün ayar tuşları çerçevenin sağ alt köşesinde açıkta duruyor. Başka modellerdeki gibi aşağıda gizli bir şekilde değil, ekran kapama tuşu dahil 6 tane düğme ile sağ alt köşede yer verilmiş.

Acer, monitörü kullanırken kullandığınız HDMİ-Display Port kablolarınızı ve monitörün güç kaynağı kablosunu geçirmek için de kabloları bir arada tutmak için bir delik bulunuyor. -5°’den 35°’e kadar eğme açısı ve 30o sağa ve sola dönme açılarına sahip. Acer Predator XB241H’ı en alt seviye konumdan en üst seviye konuma kadar çıkarma limitiniz 15 cm ve monitörünüzü en yüksek seviyeye getirdiğinizde dikey konuma da rahatça döndürebiliyorsunuz.

Acer Predator XB241H arka kısmına baktığımızda da havalı bir ekran tutuş çubuk başlığı dikkatimizi çekiyor. Ardından havalandırması için kullanılan ızgaralarla da tasarım olarak uyum yakalamış. Bu ızgaraların altında da Acer Predator XB241H’ün kendi hoparlörleri bulunmaktadır.

Giriş yuvalarına bakaacak olursak da güç kaynağı kablosu girişi, HDMI girişi, Display port girişi ve bir adet ses çıkış jakı bulunmakta. Bu monitörde USB girişi bulunmamaktadır. Kutusundan ilk çıkardığımızda da Acer, Predator XB241H’ı satın alan kullanıcılarına 1 adet güç kablosu, 1 adet Display Port bağlantı kablosu, 1 adet HDMI bağlantı kablosu da veriyor. Stand ile beraber en üst seviyede 54 cm yüksekliği, 56 cm genişliği ve 6,31 kilogram ağırlığı bulunuyor.

Özellikler

Acer Predator XB241H yüksek performanslı bir oyuncu monitörü. 144 hz yenileme hızına sahip olup siz bu yenileme hızını Overclock yöntemi ile de 180 hz yenileme hızına çıkartabiliyorsunuz. Ekran kartınız ne kadar desteklerse o kadar verimi alırsınız.

Günümüz teknoloji seviyesinde artık iyi bir monitörünüz varsa maksimum verimi almak için iyi bir ekran kartına sahip olmak istiyorsunuz, iyi bir ekran kartınız olduğunda da kaliteli bir monitör kullanmak istiyorsunuz. Acer da bunu kullanıcıları için Predator ailesinde harika bir şekilde birleştirmiş. Nvidia GPU’ya sahip G-SYNC destekleyen ekran kartınız ile Acer Predator XB241H’ı kullandığınızda Nvidia G-Sync özelliğini kullanabiliyorsunuz. Bu özellik ile pürüzsüz bir görüntü kalitesi ve performans alıyorsunuz. Acer Predator XB241H’ı AMD ekran kartları ile kullandığınızda ise Nvidia G-Sync özelliğinden faydalanamıyorsunuz. Size sadece kendisinin sahip olduğu harika özellikleri sunuyor.

1ms gecikme süresi ile oyunlarda “ghosting” sorunu ile karşılaşmayıp, duraksamadan oyun zevkinizi üst seviyede tadıyorsunuz. Acer Predator XB241H’ün hoparlörleri biraz oyunculara yönelik olmamış çünkü hoparlörlerden gelen ses çok tiz ve az bass’a sahip. Bu da sizi ek bir hoparlör kullanmaya itebilir.

16.7 milyon renk havuzuna sahip olan Acer Predator XB241H’ın parlaklık değeri ise 350 cd/m2 ile ortalamanın üstünde değerle karşımıza çıkıyor. Kullanırken %100 seviyesine parlaklığı getirdiğimizde gözümüzü kamaştırıyor neredeyse günlük kullanımda ise %30 civarı parlaklık seviyesi ideal bir değer olabilir. Bu parlaklıktaki üst seviyesi de görüntü kalitesi konusunda onu rakiplerine göre öne çıkarıyor. Enerji verimliği konusunda da C sınıfı bir tüketim sınıfına ait. Yıllık enerji tüketimi de ortalama bir kullanıma göre 52 kWh enerji tüketimi bulunuyor.

Performans

Acer Predator XB241H modelinin performansını yakından inceleyebilmek için Battlefield 1, Overwatch ve Watch Dogs 2 oyunlarında test ettik. Nvidia GTX 1060 ekran kartıyla birlikte kullandığımız için de oyunlarda en üst seviyede performans aldık. G-SYNC desteği sayesinde oyunlarda herhangi bir kırılma yaşamadan 144fps’a kadar sorunsuz bir görüntü elde edebilmemizi sağladı.

Sonuç

Yüksek performans kalitesine sahip, sağlam bir monitör almak istiyorsanız aradığınız monitör Acer Predator XB241H olabilir. Çünkü üst seviye kullanım için ideal bir boyut, güzel tasarıma ve performansa sahip.

Kaan GEZER Editör