A Way Out geliştiricisi: “PlayStation 4, 5 senelik bir PC gibi.”

A Way Out geliştiricisi: “PlayStation 4, 5 senelik bir PC gibi.”

Konsol piyasaya çıkalı 4-5 sene oldu zaten. A Way Out geliştiricisi, çok değişik bir yorum yapmış.

EA Play 2017 sırasında A Way Out isimli bir oyun gösterildi. Tamamen eşli oyuncu temelli bir oyun olan A Way Out, Hazelight tarafından geliştiriliyor ve oyunun çıkacağı platformlar da PlayStation 4, Xbox One ve PC. Görülen o ki, geliştirici ekip bu oyunu PlayStation 4 için geliştirirken, bazı problemlerle karşılaştı. Çünkü ekip, verdiği bir röportajda, “PS4, 5 senelik bir PC gibi.” dedi konsol hakkında. Bize soracak olursanız, bu oldukça ilginç bir yorum çünkü konsol çıkalı zaten 4-5 sene oldu. Konsolların, donanımları geriden takip ettiğini de göz önünde bulundurursak, geliştirici ekibin beklentisini çok merak ettik açıkçası.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

A Way Out PS4

A Way Out geliştiricileri, vermiş olduğu röportajda, “Gerçeği bilmek istiyor musunuz? PlayStation 4, sizin düşündüğünüz kadar güçlü değil. Konsol, aynı 5 senelik bir PC gibi. Eğer konsollar, bilgisayarlar kadar güçlü olsaydı, bugün çok daha farklı oyunlar görüyor olabilirdiniz. Geliştiriciler, en çok oyunlarının, konsollarda çalışabilmesi için uğraşıyor.” dedi. Açıkçası, bu açıklamalar bizleri rahatsız etti. Kişisel olarak konuşayım, ben hem PC, hem PS4, hem de Xbox One kullanan bir oyuncuyum ve bana soracak olursanız, PlayStation 4 hiç de tahmin edildiği gibi güçsüz bir konsol değil. Konsol, doğru geliştiricilerin eline verildiği zaman, harikalar yaratılıyor. Horizon: Zero Dawn ve Uncharted 4: Bir Hırsızın Sonu, en güncel örnekler.

A Way Out geliştiricisinin yaptığı bir diğer yorum ise, konsolların, oyunların kalitesini geride tutması ile alakalıydı. Evet, bu oldukça doğru bir yorum. Konsollar, çıkış yaptıkları zaman bile, o zamanın bilgisayarlarından çok geride oluyorlar donanım olarak. Dolayısıyla, her geçen gün konsollar güçsüzleşiyor ve oyun geliştiricileri de, PC ile konsol arasındaki grafik/performans farkını eşit tutmaya çalışıyor. Fakat bu durumda, PC platformuna özel olarak çıkan oyunların, sıfır problem ile, kusursuz bir performans ile ve tabii ki fotoğraf gerçekçiliğinde grafiklerle çıkması gerekmiyor mu? Hani, biz öyle bir oyun göremiyoruz? Aksine, PC oyunculuğu şu an Erken Erişim mantığı yüzünden sürekli olarak kalitesiz oyunlar görüyor. Çünkü oyun yayıncıları, bizlere kaliteli bir oyun sunmak için değil, para kazanmak için uğraşıyor. 1. parti geliştiriciler ve Rockstar Games gibi prestijli geliştiriciler hariç, kimsenin derdi kalite değil.

Tüm bunların haricinde, Sony sunumu sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza, Ubisoft sunumu sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza, Bethesda sunumu sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza, Microsoft sunumu sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza, EA Play 2017 sırasında gösterilen tüm oyunlar yazımıza göz atabilirsiniz. Bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi de unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.