5G teknolojisi, ilk olarak 3 şehirde test edilecek

5G teknolojisi, ilk olarak 3 şehirde test edilecek

Biz daha 4.5 G'ye alışamamıştık

Dünyada, 2018 senesi içerisinde 5G teknolojisine geçilmesi için neredeyse her şey hazır. Gelecek olan 5G teknolojisinin standartları, telekomünikasyon endüstrisi tarafından kabul edildi. Teknoloji şirketleri, uygun donanımları piyasaya sundu. Telekomünikasyon şirketleri, gelecek olan teknolojiyle ilgili reklam kampanyalarını hazırlamaya başladı. Tüm hazırlıklar sonuca bir adım daha yaklaşmak için atılırken bir şirket; herkesten önce davranarak 5G teknolojisini, üç farklı şehirde denemeye başlayacağını açıkladı.

5G teknolojisi, ilk olarak 3 şehirde test edilecek

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan telekomünikasyon şirketi AT&T, rakiplerinden önce davranmak için biraz daha hızlı çalışıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre üç farklı şehirde, 2018 senesi bitmeden, denemeler başlanacak. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bu üç şehir ise Atlanta, Dallas ve Waco olarak açıklandı. 12 farklı bölgede pazarı bulunan şirket, diğer ülke ve şehirlere de test aşaması sonrasında ulaşacak. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, 5G teknolojisi için öncü olmayı hedefledikleri belirtildi.

Ayrıca, telekomünikasyon şirketi AT&T, yukarıda bahsettiğimiz şehirde yapacağı denemeleri farklı bir baz istasyonu sistemiyle kullanıcılarına ulaştıracak. Denemeler sırasında; günümüzde kullanılan, bir cadde veya sokağı kapsayan merkezi baz istasyonları yerine, mobil baz istasyonları kullanılacak. Bu mobil baz istasyonlarında, 5G teknolojisi için yalnızca milimetre dalga spektrumu kullanılacak. Bu nedir diye sorarsanız, anlayacağımız şekilde söyleyelim. Cep telefonlarının, bu sisteme göre veri alabilmesi için, modem tarafından görülüyor olması gerekiyor. Tabii şirket oluşabilecek aksaklıkları düşünmüştür veya çalışmalarını sürdürüyordur. Bu teknolojinin ülkemize ne zaman ulaşacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın