Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 17.05.2015

4K çözünürlük konsol oyuncularının hayaliyken, CGI seviyesindeki oyun grafikleri de hem konsol, hem de PC oyuncularının bir rüyası. Görülen o ki bu rüyalar uzunca bir süre rüya olarak kalmaya devam edecek. Eski bir Naughty Dog geliştiricisine göre 4K çözünürlük konsol platformuna anca 2 nesil sonra gelebilecek. CGI seviyesini yakalayabilmek de oldukça zor olacak.

pc-vs-console-simpson

Filmic Worlds’ün kurucusu olan ve eski bir Naughty Dog geliştiricisi olan John Hable verdiği bir röportaj ile birlikte, “PlayStation 4 ve Xbox One’da CGI seviyesinde grafikler görmek imkansız değil, fakat çok zor. Fotoğraf gerçekçiliği seviyesinde grafiklere ulaşmak oyunu çıkartmadan önce oldukça kolay, fakat iş oyunu gerçek zamanlı olarak çalıştırmaya geldiği zaman bu imkansız oluyor.” şeklinde cümleler kurdu. Ayrıca John Hable’ın konsol platformuna ne zaman 4K çözünürlük ve CGI seviyesinde grafikler geleceğini de tahmin etti.

Sizin için iyi bir cevabım yok, fakat konsollara 4K çözünürlük ve CGI seviyesindeki grafikler beklediğimizden çok daha uzun bir süre sonra gelebilir. Bundan sonraki nesil için biraz erken gibi, belki 2 nesil sonra, yani PlayStation 6 ve 5. nesil Xbox ile birlikte 4K çözünürlük ve CGI seviyesindeki grafikler ulaşılabilir seviyede olabilir. Eğer 4K çözünürlük ve CGI seviyesindeki grafikleri birlikte görmek istersek de bu süre 3 nesile çıkabilir.” şeklinde konuşan John Hable ardından şu şekilde konuştu, “Konsolların veya PC platformunun gücü bu kaliteye yetse bile oyun geliştiricilerinin bu şekilde kaliteli bir yapım ortaya çıkartması maddi olarak çok zor olabilir. Maddi olarak oyun piyasası pek elverişli değil bu konuda.”

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.