3D Desteği Youtube’de Neden Olmasın ?

3D Desteği Youtube’de Neden Olmasın ?

Az önce youtube da ne var ne yok dolanırken bir videoya denk geldim. Biliyorsunuzdur bu aralar sinemalara filmler çoğunlukla 3D destekli olarak geliyor. Sinemaya gittiğinizde size gözlük veriyorlar ve filmi 3 boyutlu olarak izliyorsunuz. Eğer sinemada üç boyutlu bir film izlemişseniz mutlaka gözlüğü çıkarıp ekrana bakmışsınızdır (ekran biraz bulanık görünür). İşte bende youtube da öyle bir videoya rastladım ve açıkcası şaşırdım. Ama YOUTUBE boşuna dünyanın en iyi video paylaşım sitesi değil. Çünkü videolar konusunda çoğu yeniliğin başını youtube çekmekte. Dolayısıyla şaşırmak biraz yersiz kaçtı…
Herneyse ben konuyu biraz saptırdım. Youtube 3d video gösterimi yapıyor diyordum. Hatta eğer 3d görüntüler için gözlüğünüz varsa gözlüğünüzün türüne göre videoyu izleyebiliyorsunuz. 3D gözlüğünüz ile en iyi hangi şekilde görüntü alabiliyorsanız, ilgili ayarları video oynatılırken değiştirebiliyorsunuz. Ben resimli olarak biraz anlatmaya çalıştım durumu, umarım yardımcı olur…

Üç boyutlu (3d) video görüntüsü ( youtube )

Üç boyutlu  (3d) video görüntüsü

Yukarıdaki resimde ilk başta söylediğim “3D gözlüğünüz ile en iyi hangi şekilde görüntü alabiliyorsanız, ilgili ayarları video oynatılırken değiştirebiliyorsunuz” diyerek anlatmak istediğim şey.

3D görüntü  biçimini anında değiştirebildiğiniz görünüm menüsü

3D görüntü biçimini anında değiştirebildiğiniz görünüm menüsü ( youtube )

3D görünüm modu “Parallel” iken video ekranı örneği ( youtube )

3D görünüm  modu Parallel iken video ekranı örneği

Yukarıdaki videoda resmin üzerindede yazdığım gibi eğer 3d gözlüğünüz yoksa “3d view style” ayarından parallel i seçerek ve tam ekran modunda monitöre biraz yakın durarak gözleriniz şaşı vaziyette 3d gibi izleyebilirsiniz videoyu. Ancak çok zahmetli bir yöntem bir dakika şaşı durduktan sonra gözleriniz bir süre saçmalayabilir… Üstelik tam net görüntü elde etmeniz çok zor (eğer gerçekten şaşı değilseniz) .

Durum böyle, sanırım youtube üç boyutlu (3d) sinema filmleri dalgasına kafayı taktı ki böyle bir uygulama yapıyor. Ne diyeyim youtube’a yakışır.
Yukarda resimlerini çektiğim videoların linkleri:
http://www.youtube.com/watch?v=6RFuRY7azgA ve http://www.youtube.com/watch?v=PuQXPdoxxrY&feature=related

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın