Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Furkan Yılmaz, Editör Yazım tarihi: 12.12.2020

Gün geçmiyor ki hırsızlar yeni alanlara yönelsin. Çin’de yaşanan talihsiz olayda 40 kutu NVIDIA GeForce RTX 3090 çalındı. MSI fabrikasında gerçekleşen olayın iç yüzü ise çok daha farklı. Hatta sosyal medyada hırsızlığın bir kurmaca olduğu, Çinlilerin bütün olayı uydurduğunu söyleyenler dahi var. Ancak, ne yazık ki MSI tarafından, Çin’de gerçekleşen, “NVIDIA GeForce RTX 3090 çalındı” haberleri doğrulandı.

NVIDIA GeForce RTX 3090 çalındı ama şüphelilere ne kadar kazandırdı?

Hırsızlar 2.2 milyon yuan yani 336,700 dolar değerinde kazanç elde etti. Hatta Türk Lirası ile hesaplarsak bu para 2,660,00 TL ediyor. Olayı ilk defa Twitter’dan bir kullanıcının bildirmesi üzerine MSI harekete geçti. Firma şüphelileri bulan veya ihbar edene 100,000 yuan ödül vereceğini açıkladı. 7 Aralık 2020’de gerçekleşen talihsiz olayda 40 karton kutu olmak üzere toplam 225 adet erkan kartı çalınmış oldu.

Bu karton kutular kargo taşımacılığı için kullanılan kutular değil. Çin’deki fabrikada üretilen ekran kartlarının konulduğu ve üzerinde üreticinin damgası olan kutuların her biri ortalama beş veya altı ekran kartına sahip. Bu büyüklükteki bir soygunun içeriden destek almadan yapılamayacağına ihtimal vermeyen MSI ise soruşturma başlattı. Etrafı güvenlik kameralarıyla dolu olan fabrikadan çaktırmadan 225 adet ekran çalmak gerçekten kolay bir iş değil. İçlerinde köstebek olabilir.

Halihazırda NVIDIA GeForce RTX 30- serisinin üretiminde ve dağıtımında sıkıntı çekilmesinin üzerine bu olay tuz biber oldu diyebiliriz. Bazı internet sitelerinde fahiş fiyattan satılan ekran kartlarına şaşmamak gerek. Ne de olsa değirmenin suyu belli oluyor. İşin kötüsü bu tarz olaylar yüzünden donanımlar değerinden çok üstüne satılabiliyor. MSI ve çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.