Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 05.03.2021

İnternet altyapısının son yıllarda gelişmesiyle internet üzerinden büyük verilere sahip dosyalar da hızlı bir şekilde transfer edilebiliyor. Bu durum pek çok şeyi mümkün kıldı. Bunlardan biri de çok yüksek kalitede grafik özelliklerine sahip olan oyunların herhangi bir problemle karşılaşmadan internet üzerinden oynanabilmesi. Özellikle Steam gibi bir oyun platformunun da çıkmasıyla birlikte artık eski dönemlerdeki gibi bir oyuna sahip olmak için CD veya DVD’ler aramak gerekmiyor. Yani kısaca oyunun grafiklerini kaldırabilecek bir bilgisayara ve internet bağlantısına sahip olmak, iyi bir bilgisayar oyunu oynamak için yeterli oluyor. Bu da bilgisayar oyunlarına ilgi gösterenlerin online oyunlara yönelmesini sağladı. Nitekim karşınızda oyunun botlarına karşı oynamak yerine en az sizin kadar iyi gerçek bir insana karşı oynamak her zaman için daha çok heyecan verir. 

Özellikle oynadığı oyunları Youtube veya Twitch gibi platformlarda yayınlayarak bunlarla ün kazanan kişiler ve onları takip eden büyük bir kitle olduğu da düşünüldüğünde online oyunların ne denli ciddi bir piyasa oluşturduğu görülebiliyor. Oynadığı oyunun en heyecan verici anlarını video düzenleme programları ile düzenleyerek adeta bir sinema filmi tadında yayınlayan oyuncuların videolarına günümüzde milyonlar erişiyor – ki bu şekilde video düzenlemesini oyunlara özel şablonlarla sunan Movavi gibi video düzenleme programları bu işlemi daha da kolaylaştırıyor. Detaylara https://www.movavi.com/tr/videoeditor/ adresinden de bakabilirsiniz. İşte bu büyük piyasanın küresel salgın koşullarında evlerinde vakit geçirmek zorunda olan kişiler nedeniyle daha da büyüdüğü bir yılı geride bıraktık. Gelin 2020 yılının en popüler online oyunları hangileri olmuş bir göz atalım. 

Counter-Strike: Global Offensive

Ya da bilinen popüler adıyla CS:Go. 2020 yılının en popüler online oyunları listemizin başında nesilden nesile popülerliğini kaybetmemiş ve her şartta bilgisayar oyunu sevenler tarafından ayrı bir yere konulan Counter-Strike’ın en son geliştirilen ve online oynamaya en uygun versiyonu olan CS:Go yer alıyor. CS:Go ilk olarak 2012 yılında piyasaya sürüldü. O zamanlar online oyunlar bugünkü kadar popüler değildi. Ancak Counter-Strike’ın yıllara meydan okuyan şöhreti ve online oyunların oyun piyasasını domine etmesiyle CS:Go milyonlara ulaştı. Oyunda Counter-Strike’ın “Dust” veya “Assault” gibi klasik haritalarının yanı sıra çok daha farklı ve modern haritalarda oynanabiliyor. Oyunda iki takımın farklı silahlarla birbirlerine karşı üstünlük sağlamaya çalışma mücadeleleri konu alınıyor. Ancak CS:Go’nun oyun içi farklı sürprizleri veya farklı oyun modları olduğunu da ekleyelim. 

Şartlar çok fazla değişmezse daha uzun yıllar CS:Go’yu online oyunların zirvesinde görmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. Steam’de aynı anda en yüksek eş zamanlı oyuncu sayısı CS:Go’da 2020 yılında 665.530 kişi oldu. 

Dota2

Son yıllarda popülerliğini LoL’ün de piyasaya çıkmasıyla birlikte bir nebze olsa da kaybeden Dota2, yine de 2020’nin en çok oynanan online oyunları arasında 2’nci sırada yer almayı başardı. Oyun, World of Warcraft 3’ün bir haritasıydı. Ancak bu harita o kadar çok tutuldu ki sonrasında müstakil bir oyun olarak üretildi ve uzun yıllar bu tarz oyunlarda zirveyi rakiplerine kaptırmadı. Oyunda 2 farklı takım bulunuyor ve bu takım fantastik özelliklere sahip farklı karakterlerle birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışıyorlar. Tabii ki sadece bu cümleyle özetlenemeyecek kadar karmaşık özellikleri olan bir oyun Dota2. 

2020’de tek seferde en çok anlık oyuncu sayısı Dota2’de 418.280 olmuş. 

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

Her ne kadar son zamanlarda oyuncuların karşılaştığı teknik aksaklıklarla gözden biraz düşse de yine de popülerliğini kaybetmemiş bir oyun PUBG. Battle Royale tarzındaki oyunların en popüleri olmayı başaran PUBG, şüphesiz bu başarısını muhteşem mobil uyumundan dolayı da kazanmış durumda. Daha önce, çok daha fazla talep gören bir oyun olan PUBG, 2020’nin en popüler oyunları listesinde 3’ncü sırada yer alıyor. 5’er kişilik takımların bir adada hayatta kalma mücadelesi şeklinde geçen oyun, bir ekip olarak oynanabildiği için yüksek talep gören bir oyun. Ayrıca gelişmiş grafikleriyle ve oyun içinde oyunculara sunduğu farklı sürprizlerle popülerliğini bir müddet daha devam ettireceğe benziyor. 

PUBG’nin 2020’de tek seferde en fazla anlık kullanıcısı 190.470 olmuş. 

Destiny 2

MMOFPS tarzındaki oyunlar arasında uzun yıllardır en beğenilenlerden biri olan Destiny 2, Steam’de 2019 yılına kadar ücretliydi. Ancak 2019’dan sonra ücretsiz hale getirilen oyun bu politika değişikliğinden sonra binlerce kişi tarafından oynanmaya başladı ve yoğun ilgi gördü. Elbette oyun dünyası tarafından bilinen bir oyundu. Ancak ücretsize çevrilmesi oyuna olan ilgiyi adeta 2 katına çıkardı. Farklı oyuncuların birbirlerine karşı fantastik bir evrende savaştığı bir oyun türü olan Destiny 2, gelişmiş grafikleri ve kahramanlarıyla 2020’nin en çok oynanan online oyunları arasında yer almayı başardı. 

2020’de Destiny 2’de aynı anda en çok bulunan oyuncu sayısı: 93.840 oldu. 

Among Us

2020’de dünya çapında bir üne kavuşan ve çok temel bir mantığı çok sade bir biçimde işleyen ve listeye tepeden giriş yaparak oyun dünyasını çok şaşırtan Among Us oldu. 2020’nin adeta sürprizi olmayı başardı. Oyunun temel mantığı aslında uzun yıllardır arkadaş gruplarımızda oynanan ve “Vampir-Köylü” olarak bilinen oyun. Bir grup arasında 2 veya 3 kişi hain olarak belirleniyor ve grup oyuna bu haini bulmak için başlıyor. Hain kendini saklamaya ve diğerleri de onu bulmaya çalışıyor. Bir uzay gemisinde oyun geçiyor. Hain bulunmazsa gemi sabote edilmiş oluyor. Oyunun bu denli büyük sükse yapmasının sebebi çok pratik bir şekilde oyuncuların tıpkı arkadaş gruplarıyla oynadıkları vampir-köylü gibi oynayabilmeleri. 

2020’de Among Us’da bir anda en fazla görülen oyuncu sayısı 90.270 olmuş. 

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.