Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 03.01.2017

2016 yılının son ayı biraz sakin geçmiş olabilir. İşte 2017'de çıkacak bombalar!

death_stranding_2

2016 yılının çok efsane geçtiği konusunda sanırım hemfikiriz. Aralık ayı biraz durgun olsa da geçtiğimiz yıl oldukça hareketli ve dolu doluydu. Sırada ise 2017 var ve 2017, 2016'dan geri kalmaya hiç niyetli değil. 2016 yılında yayımlanmasa bile duyurularıyla bizi mest eden AAA oyunlar, 2017 yılında bilgisayarlarımızı ağlatmak için geliyor. Bu yazımızda, Red Dead Redemption 2'den Mass Effect: Andromeda'ya kadar 2017 yılında yayımlanacak en efsane oyunları sizler için derleyeceğiz. Şimdiden uyaralım, 2017 daha yeni başladı ve yıl sonuna kadar duyurulmamış başka kaliteli yapımları da görebiliriz! Zaten E3 2017 ve Gamescom 2017'yi bekleme sebebimiz bu, değil mi?

Yazımıza çok yakında yayımlanacak olan Resident Evil 7: Biohazard ile başlayalım. Seri için devrim niteliğinde değişiklikler ile yayımlanacak olan oyun, Capcom'un güvendiği oyunların başında geliyor. Özellikle Asya bölgesinde "Biohazard" ismi ile anılması, oyunun Resident Evil serisinden biraz uzaklaştığının bir göstergesi. Yüksek ihtimalle oyunun başarılı ya da başarısız olması, yeni Resident Evil oyunlarının kaderini belirleyecek ve onlara zorlu bir karar verdirecek: Özümüze mi dönmeliyiz? Yoksa yeni değişiklikler ile yola devam mı?

outlast_2_teaser

Evet, Resident Evil 7: Biohazard bir korku oyunu ama sahip olduğu yenilikler ile aksiyon kategorisine de girmeye aday bir oyun. Peki gerçek anlamda, yoğun mu yoğun bir korku oyunu isteyenler ne yapmalı? Kesinlikle Outlast 2'ye bakmalı. İlk oyunu ve akabinde çıkan "Whistleblower" ek paketi ile yüreklerimizi ağzımıza getiren ve korku oyunlarını yeniden popüler yapan seri, Outlast 2 ile geri dönüyor. Yapımcıların oyun için "Hiç olmadığı kadar korkutucu." ve "Bu oyun oyun severlerin inançlarını sorgulamasına neden olacak." tarzlı yorumları, bizleri heyecanlandırmıyor değil. Bize farklı düşünce tarzlarını aşılayan, korkunun ve heyecanın tavan yaptığı, yeni nesle mükemmel uyum sağlamış bir Outlast oyunu geliyor diyebiliriz. Daha klasik bir şey isteyenler için ise Friday The 13th: The Game oyunu var. Klasikleşmiş bir "13.Cuma" oyunu daha geliyor 2017'de. Yetmedi mi? "Cthulhu'nun Çağrısı" isimli romandan uyarlanan Call of Cthulhu ve Overkill'in yapacağı yeni The Walking Dead oyunu, 2017 yılının korku yılı olacağına işaret ediyor.

Yeterince korktuysanız Ubisoft ile devam ediyoruz. Son yayımlanan Assassin's Creed ve Far Cry oyunları ile yoğun top ateşine tutulan firma, The Division ve Watch Dogs serisi ile de gereğinden fazla uğraşarak oyun severlerin tepkisini kazanmayı başarmıştı. Oyuncuları düşünecek yeni firma politikaları, sorunlu oyunlarını onarmak için oldukça uğraşmaları ve bazı serilerini dinlendirme kararı ile tekrar oyuncuların kalbini kazanan Ubisoft, 2017 yılına Ghost Recon: Wildlands ve For Honor ile geliyor. Tom Clancy's Ghost Recon serisinin yeterince dinlendiğini düşünen şirket, uzun bir aradan sonra Wildlands ile Ghost Recon hayranlarının gönlünü kazanmak istiyor. Uzun süre dedikodu aşamasında kalan ve sonunda duyurulan For Honor ise Ubisoft için yeni bir seri olmaya aday. Şimdiden beklentileri tavan yapan ve dikkatleri üzerine çeken oyun, yeni Ubisoft politikaları ile birlikte kesinlikle başarılı olacaktır.

dawn_of_war_3-5-1152x648

2017'de şimdiden beğenilmeyen oyunlar da var. Mesela Dawn of War 3.  Relic - Games Workshop - SEGA bermuda şeytan üçgeninde hapsolan oyun, şimdiden oyuncular tarafından yoğun eleştiri almaya ve sevilmemeye başladı. İşin iyi yanı, en azından beklentilerin tavan yapıldıktan sonra patlayacağı türden bir balon olmayacak. Oyun kendini şimdiden belli etmeye başladı.

2016 yılı, Sony için altın değerinde bir yıl oldu. Firmanın içinde bulunduğumuz 2017 yılını da böyle geçirmesi bekleniyor. Çünkü Sony cephesinden gelen bombaların ardı arkası kesilmiyor. Uncharted 4: a Thief's End, The Last Guardian gibi PS4'e özel oyunları ve PlayStation 4 Pro ve PSVR hamleleri ile başarılı bir yıl geçiren Japon firma, bu yıl da Horizon: Zero Dawn ve The Last of Us: Part 2 ile kaldığı yerden devam etmek istiyor. Özellikle sevilen Killzone serisinin ardından Guerrilla Games'in yeni oyunları Horizon: Zero Dawn üzerinde ne yapacağı merakla bekleniyordu. Geliştirici firma beklentileri boşa çıkarmadı ve yayımladığı videolar ile oyuncuların 2017 yılı için umutla beklemesine neden oldu. Horizon: Zero Dawn, gerçekten mükemmel görünüyor! The Last of Us: Part 2 konusunda ise şimdilik bir gelişme yok. 2017 yılında çıkması beklenen oyun sürpriz olmayacak bir karar ile 2018'e de ertelenebilir.

PS4'e özel oyunlar hakkında yazmaya devam ediyoruz. İlk kez 1996 yılında yayımlanan Parappa The Rapper isimli oyun da sürpriz bir kararla PS4'e geliyor. Gerçekten ne kadar gerekli? Buna oyuncular karar verecek. Ayrıca Sony cephesinden son bir bomba daha geldi ki, bahsetmezsek olmaz: yeni God of War. Henüz tam ismi, çıkış tarihi gibi detayları belli olmayan oyun, özellikle PS4 Pro'nun bütün gücünü kullanarak God of War serisini geri döndürmeye ve meydanı boş bulan amatör oyunlara gereken dersi vermeyi düşünüyor.

agents_of_mayhem

Sadece PlayStation - Sony cephesinden konuşmak olmaz. Biraz da Xbox One için gelecek oyunlara bakalım. İlk olarak 2017 yılında Crackdown 3 isimli oyunun geleceğini görüyoruz. Beklentileri pek karşılamayan oyunun ilki, Xbox 360'ın en iyi oyunlarından biri olarak gösteriliyordu. İkinci oyun ile sahip olduğu avantajı pek kullanamayan oyun serisi, umarız üçüncü oyun ile toplar. Ayrıca Saints Row evreninin süper kahraman / ajan temasını seviyorsanız, 2017 yılında gelecek Agents of Mayhem oyununa da mutlaka bakmalısınız.

Xbox One için gelecek özel oyunlara devam ediyoruz. Sea of Thieves isimli bir oyun oldukça orjinal ve eğlenceli gözüküyor. Pek korsanlık temasını yakıştıramayacağımız, daha çok Vahşi Batı temasını ön gördüğümüz oyun, arkadaşlarınızla birlikte co-op oynanış tarzına önem verene bir yapıya sahip. Klasik platform oyunlarını seven oyuncular için de iyi haberlerimiz var. Yooka-Laylee tam da sizin seveceğiniz tarzdan bir oyun. Bununla birlikte Cuphead isimli oyun, sanat ve animasyon severlere hitap ediyor.

mass_effect_andromeda_november_screenshots_4-1152x648

İlk oyunuyla pek patlama yapamasa bile ikinci ve üçüncü oyunu ile zirve yapan Mass Effect serisi, Mass Effect: Andromeda isimli dördüncü oyunu ile sahalara geri dönüyor. Hepimizin efsanesi haline gelen Komutan Shepard'ın hikayesini tamamlayan ilk üçleme, dördüncü oyun ile birlikte iyice arkada kalıyor ve araya giren zaman atlaması ile ilk üçleme ve dördüncü oyun arasında pek bir bağlantı olmayacağını garanti ediyor. Zaten farklı evrenlerde geçmeleri de açıklayıcı bir durum. Şaşırtıcı bir şekilde Mart ayında yayımlanacak oyun için çoğu oyuncu bir erteleme bekliyor. Eğer erteleme almazsa, gerçekten de bizleri fazla bekletmeden çıkacak ilk EA oyunu olma ünvanına sahip olacak.

death_stranding_hq-1152x648

2017'de çıkması çok güç bir ihtimal olsa da Death Stranding'ten bahsetmezsek olmaz. Hideo Kojima'nın Konami'den ayrıldıktan sonra Kojima Productions'ı kurduğu ve Sony ile ortak olmasının meyvesi olan Death Stranding, yakın gelecekte yayımlanacak. Kojima'nın "2019'dan önce yayımlamak istiyorum" sözleri ile "Oyunun geliştirilmesine tam anlamıyla başlamadık" sözleri her ne kadar çelişse de, oyun camiası bu oyundan oldukça umutlu ve yakın gelecekte, 2019'dan önce çıkacağını ön görüyor. Belki bir sürpriz olur ve Kojima bizi kandırır, bu oyunu 2017'de çıkarır?!

red_dead_teast-1152x648

Listemizin sonuna geldiğimizde, Red Dead Redemption 2 ile karşılaşıyoruz. Bir süredir Grand Theft Auto 5 ile uğraşan Rockstar Games, sonunda Red Dead serisini hatırladı ve uzun bir aranın ardından seriye yeni bir oyun geleceğini duyurdu. Heyecanlandıran tanıtım afişleri ve akabinde gelen duyuru videosunun ardından oyunun 2017 yılında geleceğinin söylenmesi, çoğu oyuncunun sevinçten havalara uçmasına ve akıl sağlıklarını kaybetmelerine sebep oldu. Yine de her Rockstar oyununun başına gelen "erteleme" kaderinin, Red Dead Redemption 2 için de gelmesi ön görülüyor. Şayet bir erteleme haberi gelmezse, 2018 yılında oyunun PC sürümünü ciddi bir şekilde konuşuyor olabiliriz!

Oyunun yine oynanabilir üç karaktere sahip olması, Red Dead Online sistemi, Grand Theft Auto 5'in altyapısı ve oyun motoru, iki oyun arasında benzerlikler; hem Red Dead Redemption 2'nin oldukça iyi olabileceğine işaret ediyor, hem de oyunun bir GTA 5 kopyası olabileceğinden ötürü ürkütüyor. Ubisoft'un bu problemi Far Cry 4 - Far Cry: Primal oyunlarında yaşadığını unutmayalım!

Yine bir yazının sonuna geldik. Bu yazımızda, sizler için 2017'de gelecek oyunları elimizden geldiğince listelemeye ve anlatmaya çalıştık. Bunun dışında eklemek istedikleriniz, sorularınız ve ön görüleriniz var ise çekinmeden yorumlara yazabilirsiniz! Ayrıca, sizler için incelediğimiz PlayStation 4 Pro ve PlayStation VR incelemelerine ilgili bağlantılardan, 2017 yılında çıkacak oyunları ise bu haberimizden ulaşabilirsiniz.

VG247 Türkiye’yi Facebook, Twitter ve Youtube üzerinde takip etmeyi unutmayın!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.