Araştırmalara göre 2017 senesinde PC platformuna daha güzel özel oyunlar çıktı

Araştırmalara göre 2017 senesinde PC platformuna daha güzel özel oyunlar çıktı

PlayStation 4 ve diğer platformlara çıkan özel oyunlar, PC için çıkan özel oyunların yanında sönük kalmış gibi görünüyor.

Metacritic, 2017 senesine ait oldukça ilginç istatistikler paylaştı. Giriş kısmını çok uzatmadan, hemen haberimize dalmak istiyoruz çünkü bu istatistikler oldukça ilginç. Öncelikle söylemek istiyoruz ki; hem basın, hem de kullanıcı incelemelerine göre The Legend of Zelda: Breath of the Wild, 2017 senesinin en iyi video oyunu. Metacritic üzerindeki inceleme puanlarını takip edecek olursak, The Legend of Zelda: Breath of the Wild ardından 2016 senesinde çıkışını yapmış olan Uncharted 4: A Thief’s End geliyor. Bu oyunu ise sırayla Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, Super Smash Bros. for Wii U ve Grand Theft Auto V takip ediyor. Fakat daha da önemlisi, araştırmalara göre 2017 senesinde PC platformuna daha güzel özel oyunlar çıktı.

Araştırmalara göre 2017 senesinde PC platformuna daha güzel özel oyunlar çıktı

Şimdi dilerseniz platformlardan konuşalım. Metacritic istatistiklerine göre 2017 senesinde PlayStation 4 için 450 civarında oyun incelendi. Bu tüm oyunların ortalama inceleme puanı ise 70.1 idi. 2017 senesinde PlayStation 4 oyuncuları, 450 küsür oyun arasından sadece ama sadece 2 oyuna 90 üzerinde puan verdi. PlayStation 4 konsoluna özel olarak çıkan ve 75 ortalamanın üzerinde puan alan oyun sayısı ise 20 idi.

Xbox One konsolunda ise durumlar daha vahim. Bu konsol için de 301 adet oyun incelendi ve bu incelenen oyunlar arasında sadece 1 adet video oyunu 90 ortalamaya ulaşabildi ve sadece 1 adet Xbox One konsoluna özel oyun 75 puanın üzerine çıkabildi. Nintendo Switch cephesinde de durumlar aslında PlayStation 4 ile aynı sayılır. Çünkü Nintendo Switch konsoluna çıkan oyunlar arasından sadece 4 video oyunu 90 puanın üzerine çıkabildi. Ayrıca, sadece Nintendo Switch konsoluna çıkış yapmış olan oyunlardan 13 tanesi 75 puanın üzerine çıkabildi.

Son olarak da PC platformundan bahsedelim. Çünkü işler PC platformunda bayağı iyi. Öncelikle, Metacritic üzerinde 400 küsür PC oyunu incelendi ve bu 400 küsür oyundan sadece 3 tanesi 90 puanın üzerine çıkabildi. Fakat sadece PC platformuna özel olarak çıkan 40 adet oyun da, 75 ortalamanın üzerine çıkabildi. Yani bu istatistiklere bakacak olursak, 2017 senesinde PC oyuncuları çok daha iyi özel oyunlar oynadı. Çünkü PlayStation 4 cephesinde bu rakam 20, Xbox One tarafında 1, Nintendo Switch tarafında ise 13.

Son olarak da, platformların en iyi oyunlarından bahsedelim. Metacritic istatistiklerine göre en iyi PlayStation 4 oyunu Persona 5 olurken, bu konsola özel en iyi oyun da Horizon: Zero Dawn oldu. Xbox One cephesinde ise konsolun en iyi oyunu  What Remains of Edith Finch olurken, konsola özel en iyi oyun da Forza Horizon 3: Hot Wheels oldu. Nintendo Switch konsolunun, tahmin ettiğiniz gibi, en iyi oyunu The Legend of Zelda: Breath of the Wild olurken; bu konsola özel en iyi oyun da Super Mario Odyssey oldu. PC platformunda ise bu platformun en iyi oyunu ve yine bu platformun en iyi özel oyunu Divinity: Original Sin II oldu.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın