Menü
https://leadergamer.com.tr/2016/04/23/doomun-pc-surumu-ayarlari-hakkinda-daha-fazla-bilgi-paylasildi/
E-Spor 23 Nisan 2016 7:09

PwC’ye göre E-spor endüstrisi 2016 yılında 463 milyon dolar gelir elde edecek!

E-spor çok güçlü bir pazara dönüşüyor.

Webrazzi‘nin yayımladığı bir habere göre; finansal danışmanlık hizmeti sunan PricewaterhouseCoopers adıyla da bilinen PwC‘nin düzenlediği bir raporda E-spor endüstrisinin 2016 yılında 463 milyon dolar gelir elde edeceği belirtiliyor. Ön görülen kazanç ise 2015 yılında kazanılan gelirden %43 daha fazla olacak.

E-sports

PwC‘nin raporu ayrıca E-spor izleyicileri hakkında yapılan anket sonuçlarını içeriyor. 767 kişinin katıldığı anketin yüzde 33‘ünü 18-24 yaş aralığındaki seyirciler oluşturuyor. Bu ankete göre, seyircilerin yüzde 63‘ü Counter-Strike tarzı birinci şahıs bakış açısıyla oynanan oyunları tercih ediyorlar. Geri kalanını ise League of Legends ve Dota 2 gibi MOBA türündeki oyunlar oluşturuyor. Grubun yüzde 57‘si kendilerini sağlam oyuncu (hardcore gamer) olarak nitelendirirken, bayanlar erkeklere oranla kendilerini daha fazla E-spor ile alakalı görüyorlar.

Hazırlanılan raporlara göre E-spor endüstrisi çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. NBA‘in eski komisyon üyesi David Stern, video oyunlarını spordan saymayanlara yönelik olarak şu sözleri söylüyor: “Tabi ki de bir spor. Arenaları ve stadları dolduruyor, kendine ait OTT sistemi (Twitch) var ve görünüşe göre takım satın alımları gelişen güçlü bir pazara sahip.”

Çağrı Meriç Editör

Leadergamer Daily'ye abone olun. Günün en popüler 5 haberini, Türkiye saatiyle 20:00'da gönderelim.