Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 24.12.2016
video_games

Yılın bombaları, bağımsız geliştirici yapımları, çok beklenenler ve balonlar

Ne yıl oldu ama! Yılın ilk yarısını sürpriz bağımsız yapımlarla kapatırken, ikinci yarısında daha çıkmadan gündemin birinci maddesine oturan dev yapımlarla geçirdik.

İki bölümlük serimizin, ikinci bölümüyle karşınızdayız. Temmuz'dan başlayarak Aralık'a kadar olan zaman dilimini anlatacağız.

quadrilateral_cowboy

Quadrilateral Cowboy

Çıkış tarihi: 25 Temmuz (PC) 1 Ekim(Linux, Mac)

Son yıllarda televizyon ve video oyunlarını esir alan "hack" temasının bir başarılı örneği de Quadrilateral Cowboy oldu. Gravity Bone ve Thirty Flights of Loving gibi bağımsız hitlerle aynı evrende geçen Quadliteral Cowboy aslında bir soygun oyunu.

Fakat klasik "heist" oyunlarının aksine, siz ekibin hacker üyesini oynuyorsunuz ve ekibin sahadaki diğer üyelerini destekliyorsunuz. Sahadaki ekip üyelerinin gözlüklerinden aldığınız kamera görüntüleriyle arkadaşlarınızı yönlendirirken, bir yandan da önünüze çıkan engelleri kod yazma yeteneğiyle aşıyorsunuz.

Nostalji unsurlarıyla süslenmiş bir hack oyunu arıyorsanız, kaçırmayın.

abzu

Abzu

Çıkış tarihi: August 2 (PC, PS4, Xbox One)

Abzu için Journey'nin su altında geçen hali diyebiliriz. Tabi bu Abzu'nun tek başına başarılı bir oyun olmadığı veya Journey'den daha farklı bir oyun olmadığı anlamına gelmiyor. Abzu tek başına müthiş bir deneyim. Fakat oyunun ortamındaki değişiklik, oyunun direktörü Matt Nava'nın oyun üzerindeki etkisini gizleyememiş. Austin Wintory'nin müzikleri de Joruney'deki gibi yine çok başarılı.

Abzu'da yalnız karakterimizin baştan sona yaşadığı macera baştan sona hayat ve renk dolu. Fakat oyun bizi denizin derinliklerinde, bilinmeyenlerle dolu bir ortamda, baştan sonra zorluklar ve hatta karanlıklarla dolu bir maceraya çıkarıyor.

overcooked

Overcooked

Çıkış Tarihi: 3 Ağustos (PC, PS4, Xbox One)

Grafikleri ve konusuyla, Overcooked oyununu her zaman gördüğümüz ikinci sınıf yemek oyunlarına benzetebilirsiniz. Fakat bu büyük bir hata olur, çünkü karşınızda yılın en eğlenceli çok oyunculu oyunlarından biri var.

Overcooked çok oyunculu deneyimi stres ve heyecan dolu. Oyuncular kısıtlı zaman ve koşullar içerisinde ve rastgele çıkan tehlikeli durumlar karşısında, beraber çalışıp siparişleri hazırlamak zorunda. Oyunda kazanabilmeniz için tek bir yöntem var o da işbirliği içinde olmanız!

Overcooked oynarken fazla gerginlikten arkadaşlıklarınızın bozulmasına izin vermeyin ama!

no_mans_sky_foundation_update_base_building

No Man's Sky

Çıkış tarihi: 9 Ağustos (PS4) 12 Ağustos (PC)

No Man's Sky hakkında ne düşünürseniz düşünün, oyunu duymadığını söyleyen çıkmayacaktır herhalde. Oyun, özellikle bağımsız yapımcılar için işin PR kısmını fazla abartmama yönünden bir uyarı olarak algılanabilir. Tabi ne kadar dikkate alınacak göreceğiz.

No Man's Sky tanıtımlarda bize gösterilenlerden farklı bir deneyim sunuyor. AAA oyunlar çıkmadan önce yaşadığımız heyecan ve sonrasında yaşadığımız hayal kırıklığını artık oyun sektöründe bir klasik halini alıyor.

No Man's Sky kesinlikle o ücreti hak edecek bir oyun değil. Fakat daha düşük bir ücretle çıkacak olsaydı, alınıp eğlenerek oynanabilecek bir oyun. Fakat oyunun tanıtılan oyunla çok farklı olması işin en önemli kısmı. En azından Hello Games'in oyuna sürekli içerik ekleyeceğini belirtelim?

reigns

Reigns

Çıkış tarihi: 11 Ağustos (Android, IoS, PC)

Reigns, Steam'de mevcut ama bu oyunu Android veya iOS platformlarında oynamanızı tavsiye ederiz.

Reigns, Tinder'a benzeyen bir uygulama. Ama burada sağa veya sola "swipe" hareketini, kilisenin, insanların, silahlı kuvvetlerin ve hazinenin taleplerini dengelemek için kullanacaksınız. Çok fazla spoiler vermeye de gerek yok.

Reigns basit bir oyun ama bitirmesi çok zor. Altındaki karanlık hikaye de bazen oyunun saçma detaylarının arkasında kalabiliyor. Defalarca öldükten sonra oyundan sıkılıp çıkacaksınız ama bağımlılığınız otobüs beklerken veya başka bir durumda kendini gösterecektir.

deus_ex_mankind_divided

Deus Ex: Mankind Divided

Çıkış tarihi: 23 Ağustos (PC, PS4, Xbox One) 3 Kasım (Linux)

Deus Ex: Mankind Divided bu senenin hareketli geçen döneminde unutulan oyunlardan biri oldu. Bunda Square Enix'in pazarlama anlamında her şeyini Final Fantasy 15'e yönlendirmesinin de bir etkisi olabilir.

Deus Ex: Mankind Divided'ın bu listede yer almasının en büyük sebebi aslında çok iyi bir oyun olması. Kendi yarattığı cyberpunk RPG modeli bu yeni oyunda da geliştirilmişti. Peki Human Revolution'dan daha az satmasına sebep olan şey neydi?

Hemen sonrasında çıkan hikaye DLC'leri ve oyun içi satın alma olayları olabilir mi?

world_of_warcraft_legion_release_time_eu_australia_countdown_launch

World of Warcraft: Legion

Release: August 30 (Mac, PC)

MMORPG'lerin öncüsü olan, 12 yıllık bir oyunun sonunun geldiğini çoğumuz düşünmüşüzdür. Fakat son World of Warcraft eklentisi Legion herkesi şaşırtmayı başardı.

Legion, WoW'un son iki eklentide yaptığı hataları yapmayarak. Yıllardır oyuna elini sürmemiş insanları tekrar çekmeyi başardı. Yeni 'raid' ve zindanlar, maksimum seviyenin yükselmesi ve tüm specleriyle "artifact" silahı, Legion'ı, zaten sevdiğimiz şeyleri sunabilen bir eklenti yapmış. Çok şeyi değiştirdi mi? Hayır. WoW severleri oyuna geri çekmeyi başardı mı? Hem de nasıl!

forza_horizon_3_gameplay_reveal_e3_screen_3

Forza Horizon 3

Çıkış tarihi: 27 Eylül (PC, Xbox One)

Forza Horizon 3, serinin geri kalanına uymayan bir oyun olmuş. Çünkü oyun gayet başarılı! Yarış oyunu sevdalıları oyunun sunduğu yarış heyecanından memnun kalacaktır. Fakat yarış dışında da güzel bir manzara eşliğinde araba kullanmak isteyenler de hayal kırıklığına uğramayacaktır.

Oyunun Avustralya'yı pek iyi yansıtmadığı söyleniyor. Ama zehirli örümcekler tarafından ısırılacağınız bir yerden daha iyisini yansıtabilmişlerdir diye tahmin ediyorum!

Araba sürme oyunlarını seviyorsanız (GTA oynuyorsunuzdur sonuçta). Forza Horizon'a bir şans verin derim. Xbox sahibi değilseniz, oyun ayrıca Windows için de mevcut.

mafia 3

Mafia 3

Çıkış tarihi: 7 Ekim (PC, PS4, Xbox One)

Mafia 3'ün konusu ve teması itibariyle kendine özgü bir oyun olduğunu söylemek lazım. Bu açık dünya oyunu bizleri 1960'ların New Orleans'ına geri götürüyor. Oyunda ırkçılık tmeası halının altın süpürülmekten ziyade cesaretle işlemiş.

Fakat açık dünya oyunlarının yaşadığı sorunları Mafia 3 de yaşadı. Oyun, yeterli içerik olmadığı ve fazla tekrar ettiği yönünde eleştiriler aldı. Bunun yerine hikaye ve tarihi ortama daha fazla önem verilebilirmiş. Şehirler ne kadar güzel olursa olsun, dolaşmaktan bir süre sonra sıkılabiliyorsunuz.

thumper

Thumper

Çıkış tarihi: 10 Ekim (PC, PS4)

Thumper'ı, Amplitude'un karanlık ikizi olarak tanımlayabiliriz sanırım. Thumper, sizi hafif müzik ve güzel ışıkların olduğu karanlık ve renkli bir dünyaya değil, şiddet ve iblislerle dolu bir dünyaya yolluyor.

Thumper'ı oynarken yaşanılan deneyimi benzeri daha hafif oyunlarla kıyaslamak zor. Fakat oynayan herkesin bir arkadaşına şiddetle önereceği bir oyun olmuş.

Oyunun yapımcısı oyunu "ritim şiddet oyunu" diye nitelendiriyor. Hatta Thumper "korku" oyunu olarak sınıflandırılıyor. Ayrıca oyunu HTC Vice, Oculus Rift ve PS VR gibi sanal gerçeklik platformlarında da oynayabilirsiniz.

gears_of_war_campaign_new_shot_4

Gears of War 4

Release: October 11 (PC, Xbox One)

The Coalition'ın son oyunu Gears of War 4 senenin iddialı oyunlarından biriydi.

Oyunun hikayesi yeni maceralara açılmak ve Gears of War'un klasik hikayesi arasında kalma konusunda iyi iş çıkarmış. Yanınızda tanıdık yüzerle dövüşüyorsunuz fakat gereksiz göndermelere veya eski karakterlere tanık olmuyorsunuz. Gerçek "Gears of War" hissi de devam ediyor.

Gears of War 4, yeni ve tek başına bir aksiyon oyunu olarak son derece başarılı. Hem tanıdıklığın verdiği bir rahatlık hem de yeni bir oyunun verdiği macera hissi var. Bu devam oyunlarında hep karşılaştığımız bir durum değil.

orwell

Orwell

Çıkış tarihi: 20 Ekim (PC)

Orwell'in bölüm bölüm yayımlandığı dönemde, "gözetim macera" oyunun oynayan herkes bu oyunu dilinden düşürmüyordu. Sezonun tamamı yayımlandı. Yani artık her bölüm öncesi ve sonrası internette oluşan heyecana tanıklık edemeyeceksiniz.

Bu "puzzle" macera oyununda, vatandaşlar ve devlet güvenlik kuvvetleri arasında kalmış bir soruşturmacı rolünü oynuyoruz. Hangi bilginin "takım elbiseli" kişilere gideceğini ve hangilerinin gizli kalması gerektiğine biz karar veriyoruz. Terör tehlikesi yükselirken, kötü adamları yakalayamamak veya masum insanları teslim etmek gibi eylemlerinizin sonuçları olacak.

battlefield_1_e3_screen_4

Battlefield 1

Çıkış tarihi: 21 Ekim(PC, PS4, Xbox One)

Battlefield 1, son birkaç oyunuyla sallantıya giren bir serinin kurtuluşu oldu.

Fakat Battlefield 1'i bu kadar başarılı yapan çıkışında hatalarla dolu olmaması veya oynanabilir olması değil, gerçekten çok başarılı bir oyun olmasıydı. Bizlerin de aşina olduğu bir hikayeyi ve dönemi anlatan oyun, tek oyunculu modunda bizi duygudan duyguya sürüklemeyi başarıyor.

Oyunun esas parladığı yerin çok oyunculu modu olduğunu söylemeye gerek dahi yok. Battlefield 1 uzun zamandır görmediğimiz bir şekilde gerçek dünya savaşlarını çoklu oyuncu platformuna başarılı bir şekilde taşımış.

civilization_6_atlus

Civilization 6

Çıkış tarihi: 21 Ekim (PC) 24 Ekim (Mac)

Bu kadar eski ve sürekli yenilenen bir oyunun nasıl evrim geçireceğini veya değişeceğini tahmin etmek zordu. Fakat Civ 6 bunu bir şekilde başarmış. Saatlerce bilgisayarın başına bizi kitleyen oynanış tarzı korunurken, bir şekilde oyun "yeni" hissettiriyor.

Firaxis, Civ 5'in devasa ordular konusundaki yaklaşımını korumuş ama bunun yanında benzeri veya tamamlayıcı ordular toplamanıza izin vermiş. Ayrıca şehir geliştirmelerinizi de şehir merkezinde biriktirmekten ziyade artık çevrelere yayabiliyorsunuz. Geliştirmeler ve mevcut kaynaklar teknoloji ağacını besliyor. Bu da belli bir "Civ"in tahmin edilebilir şekilde davranmayacağı anlamına geliyor. Kültür ve din de büyük öneme sahip.

Kısacası, Civ 6 her zamankinden daha karmaşık ve daha zevkli. Görsel gelişmeler de dikkat çekiyor. Sean Bean detayını da unutmamak lazım tabii ki.

titanfall_2_e3_shot_2

Titanfall 2

Çıkış tarihi: 28 Ekim (PC, PS4, Xbox One)

Belki de senenin en iyi shooterı Titanfall 2 kalitesiyle alakası olmayan bir piyasa başarısızlığı yaşadı. Bunun sebebi belki de Battlefield 1 ve Infinite Warfare gibi oyunlarla çok yakın tarihlerde satışa çıkmasıydı.

Titanfall 2'nin önceki oyuna kıyasla muhtemelen en büyük farkı tek oyunculu modunun kalitesiydi. Hikayelerin bu kadar geri planda kaldığı bir dönemde Titanfall 2 bu konuda farkı yaratmayı başardı.

Titanfall 2'nin satış başarısızlığı için Metacritic'deki puanı teselli için yeterli olur mu dersiniz?

owlboy

Owlboy

Çıkış tarihi: 1 kasım (PC)

Karşınızda 2007'den beri, bağımsız oyun severler tarafından beklenen oyun Owlboy.

Eski usul platformer oyunlarından esinlenen Owlboy çok güzel bir retro-stil macera oyunu. Platform oyunlarının hayranıysanız bu oyunu kesinlikle kaçırmayın.

Oyunun neredeyse 10 sene beklenmesi, oyunun mükemmelliğe daha da fazla yaklaşması anlamına geliyor. Beklediğinize değeceğinden emin olabilirsiniz. Final Fantasy 15, The Last Guardian ve Owlboy derken, Half Life 3'ü de görür müyüz dersiniz?

call_of_duty_infinite_warfare_possible_new_art_2

Call of Duty: Infinite Warfare ve Modern Warfare Remastered

Release: 4 Kasım(PC, PS4, Xbox One)

Call of Duty: Infinite Warfare ve Modern Warfare Remastered'ı aynı kefede değerlendirmek gerek. Çünkü Modern Warfare Remastered sadece Infinite Warfare sahipleri tarafından oynanabiliyor.

Senenin olaylarından biri Battlefield 1 ve Infinite Warfare'e olan beklentiler arasındaki farktı. Gelecek ve bilim kurgu temalarından sıkılan savaş oyunu hayranları istediğini Infinite Warfare'de değil, Battlefield 1'de buldu.

Bu durum tabi Infinite Warfare'in başarısız olduğu anlamına gelmiyor. CoD'un işi bitti demek de zor. Ama artık fikirlerinin tükendiğini görmek zor değil.

dishonored_2_guide_walkthrough

Dishonored 2

Çıkış tarihi: 11 Kasım (PC, PS4, Xbox One)

Dishonored 2, sezonun başarı öykülerinden biriydi.

Önceki oyun gibi, Dishonored 2, tasarım ve "stealth" oyun anlayışında parlıyor. Bir görevi onlarca farklı yolla yapabileceğiniz oyunda oynanacak iki karakterin bulunması, muhteşem tasarımlar ve gelişmiş grafikler oyuna yenilik hissi de veriyor. İlk Dishonored oyununu sevdiyseniz bunu da seveceğinizden şüphem yok.

Oyunu bu kadar övmüşken, ilk çıktığında bilgisayarda yaşanan sorunları hatırlatıp durumu eşitleyelim.

pokemon_sun_&_moon

Pokemon Sun & Moon

Çıkış tarihi: 18 Kasım (3DS)

Her Pokemon oyunu büyük sükse yaratır. Ama Pokemon Sun & Moon, Pokemon Go gibi bir fenomenden sonra çıkarak daha fazla ilgiyi toplamayı başardı.

Pokemon Sun & Moon sadece yeni Pokemon oyuncularının dikkatini çekmedi, aynı zamanda ilk 3D Pokemon oyunu olan Pokemon X & Y'nin temellerini oyununa taşıyarak, eski oyuncuların da beğenisini kazanmayı başardı.

killing_floor_2_incinerate_detonate  (3)

Killing Floor 2

Çıkış tarihi: 18 Kasım (PC, PS4)

Kabul edelim, Killing Floor 2'den bir 2016 oyunu olarak bahsetmek biraz garip. Özellikle oyunun bu kadar uzun zamandır erken erişimde olduğunu düşünürsek.

Killing Floor 2, erken erişimi bırakma cesaretini göstermenin yanında, eğlenceli bir co-op oyunu olmasıyla da takdiri hak ediyor.

Oyun, sınıf sistemi ve seviye atlama sistemiyle karmaşık görünse de, aslında esas amacın "zombileri" öldürmek olduğu basit ve zevkli bir shooter oyunu

final_fantasy_15_photography (3)

Final Fantasy 15

Release: 29 Kasım (PS4, Xbox One)

Uzun sürelerdir beklenen Final Fantasy 15, yılın en önemli oyunlarından biri.

Hem bir yol hem de açık dünya RPG oyunu olan Final Fantasy 15 oynamaya kesinlikle değer bir oyun. Fakat geliştiricisinin bile hikaye problemlerinin gelecek güncellemelerle aşılacağını söylediği bir oyuna tamamen hakim olmak, sadece bu oyunla malesef mümkün değil.

Ama hikayenin detaylarını bir kenara bırakırsak, karşınızda "arkadaşlarınızla" muhteşem bir açık dünyayı gezebileceğiniz, hikaye sonrası dahi bol miktardaki yan içeriklerle zaman geçirebileceğiniz ve saatlerinizi harcayabileceğiniz bir oyun var

the_last_guardian

The Last Guardian

Release: 6 Aralık

Neredeyse 10 yıl beklenen oyunlardan bahsetmişken, gelelim yılın son bombası The Last Guardian'a. Bu bekleyişe değdi mi peki? Ico hayranlarından olumsuz bir cevap duyacağınızı sanmıyorum.

The Last Guardian, biraz Shadow of Colossus etkisiyle yapılmış bir Ico 2 değil. Bir PS3 oyunu temeline kurulmuş olsa da, The Last Guardian kendi başına, muhteşem atmosferi ve teknik başarılarıyla harika bir oyun.

Oyundaki hayvan arkadaşınızla olan çıktığınız macera, bir hayvanla dostluk kurabilen herkes için eminim etkileyici olmuştur.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.