Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 20.12.2016
ps4_pro_vs_xbox_one_s

2016 yılına damga vuran oyunlar / Bölüm - 1: yılın bombaları, bağımsız geliştirici yapımları, çok beklenenler ve balonlar

2016 yılı özellikle oyun geliştiricileri ve oyun severler için harika bir yıldı. Üst üste gelen AAA oyunlar, uzun zamandır beklenen yapımlar, bağımsız geliştiricilerin stüdyolarından çıkan takdire şayan oyunlar ve maalesef yılın oyunu olarak düşünülüp de 100 yılın balonu olan yapımlar. İnişli çıkışlı, iyi - kötü birçok olaya şahit olduk, fragmanlar izledik, beta süreçlerine katıldık ve sonunda o oyunları oynadık. Halen bu oyunları oynamamış olanlar ve önümüzdeki yılbaşı ve sömestr tatilleri için hazırlık yapacaklar için 2016 yılına damga vuran oyunları, detaylarıyla birlikte listeledik!

İki bölüm olarak hazırladığımız listemizin ilk bölümü 2016 yılının Ocak - Haziran ayları arasını, ikinci bölümü ise Temmuz - Aralık ayları arasını konu almaktadır. Keyifli okumalar!

that_dragon_cancer

That Dragon, Cancer

Çıkış tarihi: 12 Ocak 2016 (Ouya, Mac, PC) 5 Ekim 2016 (iOS)

That Dragon, Cancer öyle sıradan bir oyun değil. Belki de bağımsız geliştiricilerin yaptıkları oyunlar arasında en üst sırada bir oyun. Hatta oyun bile denemez, oyun içi etkileşimlere sahip bir öykü!

Ryan ve Amy Green çiftinin nur topu gibi bir bebekleri oluyor. Maalesef doktorlar, çiftin bebeği 12 aylık olduğunda ona terminal kanseri teşhisi koyuyor ve sadece kısa süre daha yaşayabileceğini söylüyorlar. Fakat Joel bebek, o küçük vücuduna rağmen direniyor ve tam 4 yıl yaşamayı başarıyor. Ryan ve Amy Green çiftinin Numinous Games stüdyosu adı altında oluşturduğu That Dragon, Cancer; kendi oğullarının 4 yıllık süreçte yaşadıklarını anlatıyor.

Bu 4 yıllık zorlu süreci birebir yaşayan Green çifti,  bu yaşadıklarını oyuna aktararak bir kez daha yaşıyorlar. Bu durum, ebeveyn bile olsak çoğumuzun anlayamayacağı bir şey. O yüzden That Dragon, Cancer'ı oyunun kalitesine veya uzunluğuna bakmadan önemli yapan şey bu.

oxenfree

Oxenfree

Çıkış tarihi: 15 Ocak 2016 (May, PC, Xbox One) 31 Mayıs 2016 (PS4) 1 Haziran 2016 (Linux)

Oxenfree, iki gencin adada mahsur kaldıkları bir macera oyunudur. Özellikle diyalogları ile sizleri eğlendirecek ve derin hikayesinin içine alacak. Oyunun geliştiricisi, diyalog sistemi üzerine özellikle yoğunlaşmış. Ayrıca oyunun 2.5 boyutlu yapısı, kategorisine girdiği "Korku Oyunu" temasını yine de size yansıtmayı başarıyor. Yine bir bağımsız geliştirici yapımı olan Oxenfree, tamamen doğal ve özgün diyaloglara dayanıyor. Karakterlerin birbirleriyle olan ilişkileri oldukça enteresan. Oyun, genel olarak yürüme, bulmaca çözme, ipucu toplama ve parçaları birleştirme üzerine dayanıyor.

Oxenfree'yi gerçekten oynamaya niyeti olanlar, karakterlerin diyaloglarını ve yaşattıklarını hayatlarından kolay kolay çıkaramayacaklar.

darkest_dungeon

Darkest Dungeon

Çıkış tarihi: 19 Ocak 2016 (Mac, PC) 27 Eylül 2016 (PS4, Vita)

Listemizin sıradaki oyunu, bir Kickstarter projesi: Darkest Dungeon. Genel olarak "Mahvettim, düzelt" temalı bir oyun.

Şirin, minik kasabalarında yaşayan ailemiz, gizemli evlerini biraz fazla kurcalıyor ve bilinmeyen bir evrene açılan bir portal karşılarına çıkıveriyor. Bu portalın açılması sonucu bilinmeyen evrenden gelen yaratıklar, Dünya'yı ele geçirmeye çalışıyor. Ailenizin itibarını kurtarmak için hemen kasabaya gidiyorsunuz ve yaratıklarla mücadele etmeye başlıyorsunuz. Oyunun savaş sistemi ise bıktıracak kadar zor. Elbette burada püf nokta, bıkmadan savaşmak ve sonunda onlardan üstün olduğunuzu kanıtlamak. Hatta savaş dinamiğinden bile!

XCOM'ın üzücü ve kasvetli ortamının The Sims evreni ile tanışması gibi bir sonuca benzeyen Darkest Dungeon, kaçırmamanız gereken bir bağımsız geliştirici oyunu.

the_witness_mountain_33

The Witness

Çıkış tarihi: 26 Ocak 2016 (PC, PS4) 13 Eylül 2016 (Xbox One)

Bir geliştirici düşünün. Bağımsız geliştirici oyunlarının evrimi olarak nitelendirilen bir oyun olan Braid'i yapıyor ve kazandığı onca paradan sonra o oyundan çok daha iyisini yapabiliyor!

Elbetteki Jonathan Blow'dan bahsediyoruz. Blow'un stüdyosu olan Thekla Inc. uzun bir süre daha efsane oyunlar yapmaya devam edecek gibi gözüküyor. En azından The Witness ile seriye devam ediyorlar.

Oyundan bahsetmek gerekirse The Witness, bir dizi bulmacadan oluşan bir oyun. Oyunun başında bulmacalar oldukça basit ama siz ilerledikçe, bulmacalar da doğru orantılı olarak zorlaşıyor. İlk başta basit bir mobil platform oyunu olarak düşünebilirsiniz ama değil. Adamlar PC ve yeni nesil konsollara özel olarak bu oyunu boşuna yapmamışlar. The Witness'ın içinde ilerledikçe, mobil platformların kaldıramayacağı kadar komplike bir yapı karşımıza çıkıyor.

rise_of_the_tomb_raider_20_year_celebration_screens_3

Rise of the Tomb Raider

Çıkış tarihi: 28 Ocak 2016 (PC) 11 Ekim 2016 (PS4)

"Bir saniye, bir saniye... Bu oyun 2015 yılının oyunu değil mi?" Aslında değil. İlk bakışta öyle gözüküyor ama Xbox One için çıkan Rise of the Tomb Raider ile PC ve PS4 için çıkan oyun arasında oldukça fark var. Evet, belki hikayeleri aynı ama oyunun temelleri, dinamikleri, grafikleri oldukça farklı. Özellikle PS4 için çıkan Rise of the Tomb Raider, "20.Yıl Özel" sürümü olduğundan dolayı grafiksel anlamda oldukça ileride.

Crystal Dynamics'in 2013 yılında yayımladığı ve seriye baştan başlayan Tomb Raider oyununu hepiniz bilirsiniz. Ana karakterimizin fiziği ile ön plana çıkan oyun, hikayesi ile de mest etmişti. Rise of the Tomb Raider ise aynı karakter ve aynı evrenin devamı. O kızımız ise her zamankinden daha iyi bir şekilde karşımızda! Hikaye anlamında oldukça iyi yorumlar alan Rise of the Tomb Raider, çoklu oyuncu modunun stabilliği ve içinde barındırdığı eğlenceli modlar ile de tam not aldı.

Crystal Dynamics'in oyunun grafik bölümüyle oldukça uğraştığı ortada. Pek çok test ekibi, strest testleri ve karşılaştırma videoları için bu oyunu kullanıyor. Oyunun içinde barındırdığı grafik seçenekleri de oldukça fazla. Hele bir de PS4 Pro üzerinde Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration sürümünü oynarsanız, grafik krizine girebilirsiniz!

xcom_2_2

XCOM 2

Çıkış tarihi: 5 Şubat 2016 (Mac, PC) 27 Eylül 2016 (PS4, Xbox One)

Çeşitli yapımlarla karşımıza çıkan XCOM serisi, yeni oyunuyla birlikte yeni nesle adapte oluyor ve sağlam bir hikaye ile karşımıza çıkıyor. Silahsız ve ordusuz bir şekilde XCOM Dünya'sına döndüğünüzü düşünün. Tek silah, sizsiniz.

Özellikle konsollara harika adapte olan XCOM 2'yi oynamaktan bu kadar da korkmanıza gerek yok. Oyunun başındaki ipuçları, rehberler ve tavsiyeler; sizleri harika bir XCOM oyuncusu olmaya teşvik ediyor.

Elbette bir noktadan sonra takımınız oluyor. Bu durumda da oluşturduğunuz takımın kalitesi ve birbirleriyle olan ilişkileri ön plana çıkıyor. İyi takım, iyi oyun demek. Kötü takım ise "mahvoldun" demek. Bu noktada iyi düşünmelisiniz. Her askere yapılan yatırımın önemi, elbet bir noktada karşınıza çıkıyor. İşin sonunda ise her çatışma, değerli kaynaklarınızı korumak önemli bir rol oynuyor.

firewatch_review_3

Firewatch

Çıkış tarihi: 9 Şubat 2016 (Linux, Mac, PC, PS4) 30 Eylül 2016 (Xbox One)

İnsanları abartılı beklentilere sokmayarak, zihinlerinde müthiş bir deneyim bırakan oyunlardan biri de Firewatch. Yine bir bağımsız geliştirici yapımı olan oyun, ormanda yaşayan bir arama-kurtarma çalışanının hayatını anlatıyor. Daha doğrusu zevk için kısa süreliğine bu işe kalkışan bir adamın maceraları. Elinize aldığınız telsiz ile ordan oraya koşuyor ve ormandaki gizemleri çözmeye çalışıyorsunuz.

Oyunun üstün başarısı, 1 milyon kopya satış rakamına ulaşması; oyun için bir film gelebileceği dedikodularını bile ortaya çıkardı.

Oyunun kendisiyle, finali arasında biraz fark var. Oyunun sonunda tam olarak aradığınızı bulamayabilirsiniz veya "Daha yok mu?" diyebilirsiniz. Ama o noktaya gelene kadar, oyunun kendi hikayesi içinde boğulmamaya özen gösterin.

unravel_e3_screen_4

Unravel

Çıkış tarihi: 9 Şubat 2016 (PC, PS4, Xbox One)

Unravel, fizik tabanlı bir bulmaca oyunu. Bağımsız geliştirici yapımı olan oyunu ilk defa E3 2015'te, Unravel'in baş karakteri Yarny'nin yaratıcısı olan Martin Sahlin'i sevimli görünüşüyle tanıtırken görmüştük. Oyunun dayanılmaz bir çekiciliği var.

Oyunu oynadığınız süre boyunca yaşayacağınız duygusallık, gelecek yıllarda akademisyenler tarafından çözülebilecek seviyede değil. Oyun size beklenenin çok üstünde bir şey vaat ediyor.

Ayrıca Unravel, Electronic Arts'ın bağımsız geliştiricilere destek vermesi için oluşturmuş olduğu Originals platformuna da üye. Fe ve Sea of Solitude ile birlikte Unravel, üçüncü oyun oluyor. Yarny'nin hikayesini gördüğünüzde, böyle bir oyunun neden AAA değil de bağımsız geliştirici oyunu olduğunu anlayacaksınız.

Street Fighter 5 Battle Costume Ryu

Street Fighter 5

Çıkış tarihi: 16 Şubat 2016 (PC, PS4)

Hiç dövüş yok mu? Var, hem de dövüşün kralı var. Street Fighter 5, Mortal Kombat X'ten sonra oyuncuların aradığı sağlam dövüş oyunlarından biri. Ayrıca oyun, ilk yayımlandığındaki haline kıyasla oldukça yol kat etti ve bambaşka bir hal aldı.

Zamanında Capcom'ın Street Fighter 5'i ertelemesi, oyunun daha iyi bir şekilde geleceği inancını oyun severlere aşıladı. Oyundan ve seriden beklenti büyüktü. Ama maalesef oyun, ilk yayımlandığında bu beklentileri boşa çıkardı.

Şimdi mi? Şimdi ise bambaşka bir hal aldı. Hatta oyuna gelecek ikinci büyük güncellemenin dedikoduları konuşuluyor.

devil daggers

Devil Daggers

Çıkış tarihi: 18 Şubat 2016 (PC) 6 Nisan 2016 (Mac) 19 Eylül 2016 (Linux)

Oldukça ilginç bir FPS oyunu ile karşınızdayız. Grafikleri kimi oyun severin nefreti iken, kimileri için de bu devirde altın değerinde.

Bağımsız geliştirici yapımı olan Devil Dagers; hızlı, tempolu ve çılgınca bir oyun. En azından geliştiricisi böyle düşünüyor. Rastgele ilerleyen düşman dalgaları, sahip olduğunuz hançeriniz ve oyundaki atmosfer, sizi en kısa sürede öldürmeye odaklı. Şaka yapmıyoruz! Gerçekten 1 dakikadan fazla hayatta kalabilirseniz, siz gerçek bir profesyonelsiniz demektir.

Devil Daggers'ı oynamak için oyun tarafından sağlanan en büyük motivasyon, lider tablosu. Gerek arkadaşlarınız arasında gerek küresel anlamda mevcut olan lider tablolarında, en üst sıralara oynamaya çalışmak ve oyunun "sizi 1 dakikadan kısa bir sürede mutlaka öldüreceğiz" iddiası, oyun severleri motive ediyor.

superhot

Superhot

Çıkış tarihi: 25 Şubat 2016 (Linux, Mac, PC) 3 Mayıs 2016 (Xbox One) 5 Aralık 2016 (Oculus Rift)

Sıradaki oyunumuz, yine tempolu olanlardan. Zaman ve mekanın önemli olduğu bu oyunda, düşman dalgaları üzerinize akın ediyor.

Oynanış tarzı olarak bir bulmaca ve yapboz oyununa benzeyen yapısıyla birlikte Superhot, yılın en acımasız ve tempolu oyunlardan biri. Üzerinize akın akın gelen düşman dalgaları bir yana, zamanla yarıştığınız bu oyunda sahip olduğunuz mermilerin hiçbir işe yaramadığını direkt olarak öğreneceksiniz!

Oyunun koreografik yapısı ve taktiksel kararlarınız birbirlerine aynı domino taşları gibi bağlı. Oyunun VR versiyonu ise beklenenden çok daha iyi.

stardew_valley

Stardew Valley

Çıkış tarihi: 26 Şubat 2016 (PC) 29 Temmuz 2016 (Linux, Mac) 14 Aralık 2016 (PS4, Xbox One)

Anlamsızca içimizden gelen tarım ve el işleri oyunlarına olan aşkımız, muhtemelen psikolojik problemlerimizden kaynaklanıyor. Zamanında yaşanan Farmville akımının ardından Stardew Valley, tahtın yeni varisi konumunda.

Sakın "Sadece ben seviyorum herhalde" diye düşünmeyin. Bu tip oyunların deli gibi bir hayran kitlesi var! Oyunun 1 milyondan fazla satması ise bunun bir göstergesi. Oyun, uzunca bir zaman, Steam'ın "Haftalık Çok Satanlar" listelerinde yer aldı.

Harvest Moon'un varisi bu tarım oyununun en önemli özelliği, Terraria, Minecraft, Farmville, Animal Crossing gibi herhangi bir bekleme süresi, öğe sınırı, maliyet gibi esaslara sahip olmayan bir oyun olması.

the_division

The Division

Çıkış tarihi: 8 Mart 2016 (PC, PS4, Xbox One)

Yılın oyunu hatta Ubisoft tarihinin en iyi oyunu olarak beklenen The Division, ilk başlarda deli gibi oynansa da sonrasında ani bir düşüşe geçti. Bir an için yılın balonu tartışmaları çıkan oyun, neyse ki son yayımlanan Survival ek paketinin ardından yeniden toplamaya başladı.

Pahalı fiyatı, hikaye modunun olmaması, Watch Dogs'da olduğu gibi grafiklerin tanıtım videolarına oranla kısılması ve sonrasında gelen teknik hatalar zinciri, oyuncuların The Division'dan çabuk sıkılmalarına sebep oldu. Ubisoft ise radikal bir kararla oyun için yayımlamayı düşündükleri bütün ek paket ve ekstra içerikleri ileri bir tarihe erteleyerek, bütün çalışmalarını oyunun performans hatalarını gidermek üzerine yoğunlaştıracaklarını söyledi. Bizce takdirlik bir hareket.

Sonuç olarak The Division, aynı Watch Dogs'da olduğu gibi hiçbir zaman o tanıtım videolarındaki görselliğe ulaşmadı. Ama performans hatalarından kurtulmayı başardığı gibi Survival ek paketi ile birlikte hem yeni içerikler almaya, hem de oyuncu sayısında artış göstermeye başladı.

hitman

Hitman

Çıkış tarihi: 11 Mart 2016 (PC, PS4, Xbox One)

Hitman: Absolution'ın ardından oyuncular daha iyisini bekliyordu ki hayal kırıklığına uğradılar. Peki niye? Bu hayal kırıklığı, asla oyunun kalitesiyle alakalı olmadı.

Aynı Telltale Games oyunlarında olduğu gibi Hitman içinde sıra sıra bölümlerin gelmesi, ana hikayenin bölümsel olarak ilerlemesi; Hitman: Absolution tarzı bir oyun bekleyen oyuncuları oldukça üzdü. Buna karşın, yeni Hitman'in senaryosu, grafik kalitesi ve oynanış dinamikleri ise muazzam. Ayrıca belli bir oyuncu kitlesi, oyunun bölümsel olarak yayımlanması nedeniyle içinde barındırdığı seviyelere, mekana ve senaryoya daha fazla odaklanabildiğini ve ortaya daha iyi bir yapım çıktığını düşünüyor.

Özellikle Hitman hakkında çıkan bazı belirsizlikler ve oyuncuların çekimserlikleri nedeniyle ilk başlarda Hitman için pek olumlu günler geçirmeyen IO Interactive, zamanla bölümlerin artması ve oyuncuların gözünde Hitman oyununun şekillenmesiyle istediği satış rakamlarına ve oyuncu sayısına ulaştı. Şimdi ise geliştirici firma, 6.bölüm ile seriye bir sezon finali yaptı ve ikinci sezonun geliştirilme sürecine devam ediyor.

SaltAndSanctuary1920x1080

Salt and Sanctuary

Çıkış tarihi: 15 Mart 2016 (PS4) 17 Mayıs 2016 (PC)

"Souls Games" olarak adlandırılan ve ana teması ruhlar olan oyunlar, bu kategoriyi seven oyunculara göre oldukça az durumdalar. Bu noktada Salts and Sanctuary, bu oyuncular için önem teşkil ediyor.

From Software'in geliştiriciliğini üstlendiği hardcore FPS kategorisindeki oyunu, elle çizilmiş görselleri ve 2 boyutlu yapısı ile ruh temasını seven oyunculara hitap ediyor. Ürkütücü ve kasvetli bir ortama sahip olan oyunda, tam tamına 600 öğe ve genişleyen bir beceri ağacı sistemi mevcut.

Şayet ruh teması bana göre değil diyorsanız, Castlevania'yı düşünün. O oyundan, ruh temasını sevmeyen oyuncular bile etkilenmişti. Bu oyunu da o kategoriye koyabilirsiniz. Denemenizde fayda var!

hyper_light_drifter

Hyper Light Drifter

Çıkış tarihi: 31 Mart 2016 (Linux, Mac, PC) 26 Temmuz 2016 (PS4, Xbox One)

Double Fine Adventure stüdyosunun Kickstarter üzerinde başlattığı kampanya ile yapım hayatına başlanan oyun, 27.000 dolarlık hedefinin çok çok üstüne çıkarak ortaya güzel bir ürün çıkmasına sebep olmuş (yaklaşık olarak 645 bin dolar).

18 aydan fazla süren Kickstarter süresi son buldu ve oyun geliştirilerek yayımlandı. Peki beklemeye değdi mi? Evet! Hyper Light Drifter, özel bir oyun. Anlattığı hikayenin gerçekçiliği ile RPG kategorisinin estetiği bu oyunda buluşuyor. Tecrübeler ise cabası.

Maymunlar için ön plana çıkan muzlar, çeşitliliği çok renk paleti ve hafif retro dokunuşlar, bağımsız geliştirici oyunları arasında en iyilerden biri olmasına sebep oluyor.

dark_souls_3_art_2

Dark Souls 3

Çıkış tarihi: 12 Nisan 2016 (PC, PS4, Xbox One)

Serinin lideri Hidetaka Miyazaki, Dark Souls 3 için son kez yönetmenlik koltuğuna oturdu ve ortaya harika bir ürün çıkarttı. Dark Souls serisi ve genişletilmiş Souls ailesindeki en iyi ve "kendini sattıran" oyun olarak ortaya çıkan Dark Souls 3, aynı zamanda serinin diğer oyunlarına kıyasla daha eğlenceli.

Oyunun geliştiricisi, oyunu yaparlarken "Bu oyun hem oldukça zor olmalı, hem de o zorluk içerisinde oyuncuyu delirtmemeli." mantığıyla hareket etmişler. Aradaki dengeyi en iyi şekilde sağlamaya çalışan ekip, serinin teknik olarak en sağlam performansa sahip oyunu yaptılar.

Her ne kadar Dark Souls 3 seride yeni bir şeyler denemeye çalışsa da, geçmiş oyunların temelinden çok uzaklaşmayan, seri ile bağını koparmayan bir hikaye ve oynanış dinamiklerine sahip.

uncharted_4_a_thiefs_end_fi_8

Uncharted 4: A Thief's End

Çıkış tarihi: 10 Mayıs 2016 (PS4)

Her ne kadar Uncharted serisinin üçüncü oyununda serinin sona erdiğini hissetsek bile, Naughty Dog ekibi "Bu seri bitmedi" dedi ve dördüncü oyun ile karşımıza çıktı. Bu sefer ise hem adından hem de senaryosundan anlaşılacağı üzere, ana karakterimiz olan Nathan Drake'in hikayesi tam anlamıyla bitiyor.

Seriyi bu noktaya getiren kadın Amy Hennig, Star Wars uğruna Uncharted 4'ün geliştirilme sürecinden ayrıldı ama oyun, The Last of Us'ın yaratıcı ekibinden bazılarını konuk oyuncu olarak alınca ortaya daha iyi bir sonuç çıktı.

Sahip olduğu grafikler ile PlayStation 4'ün en bomba oyunlarından biri olan Uncharted 4: A Thief's End, Nathan Drake'in hikayesini kesin olarak sonlandırıyor. Sony ve Naughty Dog, "başka oyun gelmeyecek" tarzında açıklamalar yapsalar da ilerleyen yıllarda bu seri altında başka karakterleri görebiliriz. Elveda Nathan Drake!

doom

DOOM

Çıkış tarihi: 13 Mayıs 2013 (PC, PS4, Xbox One)

Yıllardır hasretle, özlemle, sabırla, inançla beklenen yeni DOOM oyunu, DOOM 4 ile bir geliyor gibi oldu ama sonra proje iptal edildi. Oyuncular yine umutla beklemeye başlamıştı ki id Software, yeni DOOM'u duyurdu ve DOOM serisine sil baştan başladı.

Geçtiğimiz günlerde yayımladığımız haberimizde, iptal edilen DOOM 4'ün fazla Call of Duty oyunlarına benzediğinden yakınan id Software yetkililerinden bahsetmiştik. DOOM 4'ün iptalinden sonra yayımlanan DOOM oyunu ve oyunun sahip olduğu satış rakamları ve olumlu yorumlar, sanıyoruz ki serinin tekrar özüne döndüğünün bir kanıtı.

Hikaye modu bir yana, bir oyunun çevrimiçi oyuncu modu hikaye modu ile karşılaştırıldığında daha az heyecan vericidir. Bu noktada oyuncular DOOM için üretile her şeyi tükettiklerini ve yeni şeyler beklediklerini dile getiriyorlar. Yakın zamanda DOOM için yeni ek paket ve içerikler görebiliriz.

total_war_warhammer (2)

Total War: Warhammer

Çıkış tarihi: 24 Mayıs 2016 (PC) 22 Kasım 2016 (Linux)

2016 yılında Total War ve Warhammer serilerini bir araya getiren muhteşem bir oyun çıktı; Total War: Warhammer.

Total War'ın bilinen güzelliği ve başarısı, bir yeniden başlatma isteyen Warhammer için muazzam bir ortamdı. Bu noktada iki marka anlaştı ve Total War: Warhammer oyununu ortaya çıkardı. Böylece bir süredir beklediğimiz yeni Total War oyunu, Warhammer serininin de yeniden başlatılmasıyla bilgisayarlarımıza gelmiş oldu. Bu oyun için Total War dinamiklerinde, Warhammer öğelerine sahip bir strateji oyunu da diyebiliriz.

overwatch_fi_9

Overwatch

Çıkış tarihi: 24 Mayıs 2016 (PC, PS4, Xbox One)

Blizzard ve FPS oyunu? Evet, bu mümkün! Overwatch, bilinen tabuları yıkmak için karşımızda.

Klasik bir Blizzard pyunu havasına sahip olan Overwatch, yine bizleri yanıltmıyor ve "Ben iyiyim!" diyerek bilgisayarlarımıza giriyor. Klasik MOBA oyun türünün FPS versiyonuna dönüştüğü Overwatch'ta Blizzard, yeni ve riskli bir şeyler deniyor. Sonuç? Elbette başarılı oluyorlar. İptal edilen Titan MMO oyununun ardından Overwatch projesine daha çok odaklanan Blizzard, bizlere "İyi ki iptal ettiniz" dedirtiyor.

Elbette Overwatch halen mükemmel değil. Blizzard da bunun farkında ve oyunun performansını arttıracak, kahraman dengelerini düzenleyecek, oyuna yeni içerikler getirip oyunu canlı tutacak güncellemeler üzerinde sürekli uğraşmakta. Elbette Overwatch'ın sahip olduğu 20 milyondan fazla oyuncu nedeniyle Paladins gibi kopya oyunların ortaya çıkmasına da sebep oldu.

the_witcher_3_blood_and_wine_review

The Witcher 3: Blood and Wine

Çıkış tarihi: 31 Mayıs 2016 (PC, PS4, Xbox One)

Bazıları abarttığımızı düşünebilir ama The Witcher 3, gerçekten kusursuz bir oyun. Zaten CD Projekt RED ekibinin, sıkıntılı bir projeye imza attığını da görmedik. RPG kategorisinde satış rekorları kıran oyun için bütün inceleme puanları oldukça olumlu.

Ana oyun olan The Witcher 3: Wild Hunt'a bir ek paket olarak gelen Heart of the Stone hikayesinin ikinci bölümü olan Blood and Wine ek paketi de, ana oyunla birlikte aşina olduğumuz mükemmelliğe mükemmellik katıyor ve "Daha iyisi yok mu?" sorusunu sorduruyor. Ana hikayenin daha farklı noktalarına değinen ek paket, Geralt'ın hikayesini de muazzam bir elveda ile sonlandırıyor. Görüşmek üzere Geralt!

The Witcher 3: Game of the Year Edition (veya Complete Edition) geçtiğimiz Ağustos ayında yayımlandı. İçerisinde bu zamana kadar çıkmış bütün The Witcher 3 ek paketleri ve elbette ana oyun bulunuyor. (The Witcher 3: Wild Hunt + The Witcher 3: Heart of the Stone + The Witcher 3: Blood and Wine)

playdead_inside_fi

Inside

Çıkış tarihi: 29 Haziran 2016 (Xbox One) 7 Temmuz 2016 (PC) 23 Ağustos 2016 (PS4)

Limbo'nun yapımcısı olan Playdead'in oyunu olan Inside, Limbo'ya göre daha ikinci sınıf bir oyun. Yine de kötü değil.

Limbo'nun bulmaca platformunun temelini oluşturan Inside, anlattığı hikaye ile de oldukça anlamlı. Baskıcı rejimlere, tek tipleştirmeye, özgürlük ve bireyselliğin yok edilmeye çalışılmasına, makineleşmenin ve insan gücünün azalmasına değinen oyunu mutlaka denemelisiniz.

Bazen korkutucu, bazen gerilim dolu olan hikayesi, zaman zaman gizemli ve ilginç olabiliyor. Kısaca Inside, çok fazla saat harcamadan düşünce gücünüzü geliştirebileceğiniz bir bağımsız geliştirici oyunu.

pokemon_go_header_collage

Pokemon GO

Çıkış tarihi: 6 Temmuz 2016 (Android, iOS)

Ve geldik, herhalde bu yılın en bomba oyununa. Uzun zamandır beklenen, çıkışıyla olay olan, Türkiye'de bir türlü yayımlanmayan ve sonunda çok sarsıcı bir oyuncu düşüşüne yakalanan Pokemon GO'ya sıra geldi.

Şu an için yerlerde sürünen oyuncu sayısına, geliştirici firma Niantic tarafından bir takım önlemler alınmaya çalışıyor. Başarılı olurlar veya olmazlar ama kesin olan birşey var: Pokemon GO, bu listenin olmazsa olmazlarından. Maalesef Nintendo ve Niantic'in ön göremediği şeyler de oldu. Firmalar Ingress oyunu ve Pokemon markasının potansiyelini gördüler ama mobil platformu kullanan kullanıcıların sayısını az tahmin ettiler. Az içerik ile yayımlanan, sunucu ve hack sorunlarıyla uğraşan Pokemon GO için düşüş, bayağı bir sert oldu.

Rekorlar kıran Super Mario Run'ın çıkışından sonra yine rekorlar kırarak yayımlanan Pokemon GO için veda vakti geldi. Bir daha eski popüleritesine belki kavuşamaz ama Yaz aylarında bize yaşattığı onca olumlu hatıra için bile yeniden yüklenip ikinci bir şans verilmeyi hak ediyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.