Menü
https://leadergamer.com.tr/2015/03/10/assassins-creed-bu-sefer-kendini-dizide-gosterdi/
HaberTürk , Minecraft 10 Mart 2015 11:53

Minecraft yasaklanıyor mu?

Bakanlıktan bir atak daha geldi!

Geçtiğimiz ay boy gösteren ve birçok yabancı haber kaynaklarına da konu olan Minecraft tartışması yeni bir boyut kazandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam’ın gazeteciler ile birlikte yaptığı bir röportajda gün yüzüne çıkartılan Mineraft isimli oyundaki şiddet ön plana çıkarılmıştı. Bu açıklamadan sonra ise birçok ünlü kişinin bu görüşü desteklemesi konuyu epey komik bir duruma getirmişti.

SteveMinecraft800

Bugün ise yeni bir karar bizlerle buluştu. HaberTürk tarafından yapılan haberde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı oyun üzerine yapmış olduğu incelemeyi bitirdiği belirtiliyor. Yapılan incelemeler sonucu görünen o ki Minecraft hala suçlu pozisyonunda kalmaya devam ediyor. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Minecraft raporu, ‘hukuki süreci başlatın’ talimatıyla Hukuk Müşavirliği’ne gönderildi. Eğer ki mahkemenin oyunu yasaklanır ise bu karar ilk olarak Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne (ESB) gidecek.

Raporda yer verilen bazı tespitler, HaberTürk tarafından şu şekilde listelendi:

 • Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.
 • Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.
 • Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.
 • Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.
 • Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

Eğer bu rapor, ESB tarafından da onaylanırsa karar; internet servis sağlayıcılarına iletecek. Geçen bu süreçlerin sonunda ise resmi olarak Minecraft ülkemizde yasaklanacak. Bu durum karşısında söylenebilecek pek bir söz de akıllara gelmiyor. Sonuç olarak burası Türkiye, her an her şey olabilir

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!
Alperen Yüksel Altuğ Editör
 • 40lagidenferrari

  Kurban bayramında canlı canlı hayvan eziyeti varken sanal dünyadakine mi laf ediyorlar!

 • quickscoper1337

  oyunla alakası olmayan 10 yaşında bebelerden oluyor bunlar

 • XxXxX

  Bunu yasaklayan ileri zekalılar kurtalr vadisinin kadrosunu niye idam etmiyolar ? çünkü yaş sınırı var canım ülkem yasaklamak yerine yaş sınırı getirmeyi akıl edemiyo yazık …

 • melıh

  Eğer yasaklanıyorsa bunun yerine bilgisayarlarından silip yasak koysunlar allah allah

 • Muammer

  Adam resmen #Get Rekt yaptı :D

 • burak

  Yaş sınırının konulması yeterliydi.Minecraft ı seven çocuklar şimdi minecraft ı oynamak için çabalıyacak sizin kararınızla birlikte bu yasadışı bir suç a giriyor.Çocukları yasadışı yollara sürüklüyorsunuz.GTA varken neden minecraft bu sorunun yanıtını alabilir miyim?

 • Ege

  Olum manyakmısınız bu ne tövbe tövbe köprü yapıyon ona zombi dalıyomuş arkadaşım valla türkiyenin hali hal değil işviçrede ana okulunda hayatta kalmayı öğretmek için hayal gücünü geliştirmek için oynatılan oyun burdakı çocuğun psikolojisini bozuyomuş yasaklamadıkları bir bu kalmışdı.

 • Altay Özger

  O zaman Çogu Oyunları yasaklamaları lazım minecraft şiddet içeriyorsa Cs:go Lol dota Gta 5 vb. bunlar şiddetin alasını içeriyor oynayacak oyun kalmaz memlekette :D

 • Hakan

  Minecraft dahi şiddet içeriyorsa durum vahim beyler :D

 • bi bu eksikti

  haklısın kardeş araba olmayan oyunda araba çalmak :D nasıl bi matıksa :D

 • Ali

  Manhunt var outlast var minecraft ne ya?

 • enes

  ya bi durun ya gta varkaen kantır varken gidip minecraft mı yasaklanıır yaaaaaaaaa bu devlet çok cahil

 • Ataberk Art Yardımcı

  oo minecraft çok korkunç aa çocuklarımı öldürüyorum o kadar şiddetli ki outlast gta 5 gibi oyunlarıda geçiyor şiddete üstüne sınır tanımıyor karını öldürüp puan kazanıyorsun işte

 • bugra

  cahil insanların cahil cahil konuşmaları yüzünden oluyo bunlar.minecraftta araba çalmamı var yıldız kazanmamı var mafya babasımı var? oyunu araştırıpda gelmiyolar barşlçıl mod diye birşey var ords hiç mob ollmuyor.bu oyun insanlar için bi imtihan bir eğitim bile olabilir.bu oyun hayatta kalma oyunu açlıkla ve sağlıkla mücadele etmeye yarıran bir oyun beğenmiyosanz kenidinz oynmayaın.daha yasaklancak çok oyun var.gta5 diye yasak değil? türkiyeye çok satıyor diyemi.?

 • Öttüren

  Minecraft genç yaştaki çocukların(4-10) zihinsel gelişimini kötü etkiliyor. Bu yaşlarda bir çocuğun daha yaratıcı daha esnek düşünmeye yöneltmek yerine bütün hayatın küplerden ve karelerden oluştuğuna yönelmesi bir yana çocukların bırakın hayvan kesme geceleri kötü varlıkların ortalıkta dolandığına inanması bir yana senin gibi velet bir tip tabi bunlar anlamadığı için salak salak yorumlar yapması normal GTA yasaklanmıyor çünkü GTA’nın son sürümü zaten bilgisayarda oynanmadığı gibi cracklenip çolun çocuğun eline düşmeyen bir oyun olması cabası bundan yıllar önce çıkmış bütün oyunları denetlemek yerine bir ucundan başlayıp daha çok genç çocuklara hedef almış bu iğrenç aşşağılık pislik bir toplumu olan aptallık ötesi mal oyunu olan minecraftın şikayet edilmesi çok normal bunun üzerine bir de yasaklanması şamda kayısı.

 • oyuncu

  Sadece gta yı kastetmiyoruz ki… Online indirilen ya da indirmesiz birçok oyun savaş içeriyor. Hem de minecraftta gerçekçi yaratıklar bile yok. Zararsız görülen oyunların hepsinde, mesela skyrim ya da wolfteam gibi (sadece örnek veriyorum yoksa daha cook var) bu tür oyunlar herkes tarafından oynanırken minecraft gibi bi oyunun yasaklanması gerçekten de çok saçma. Üstelik bu tür oyunlarda daha gerçekçi olduğu icin oyunculara zarar verme olasılığı daha yüksek. Ayrıca, şahsen ben, 10 yaşındaki bir çocuğun normal dünyayla minecraft gibi piksellerden oluşan kare kafalı hayvanları ayırt edebileceğini düşünüyorum…

 • batugan pro kk

  7 yasinda bir arkadasim var o bile bu salaklardan iyi biliyo mcsg de 12kere birinci oldu not=hesbi vereli daha bir ay oldu . Minecrafte mafia varsa bende batugan pro degilim lan.

 • sadasd

  yasak nedeni bnce her yerin kare olması ve zararının gözü bozuyor olması

 • sadasd

  her yer kare tabiki yasak olur oyun gözü bozuyo şiddetinden degil bide domuz kesmek dinimize aykırıdır