Menü
https://leadergamer.com.tr/2015/02/06/world-of-warcraftin-saglik-iksirlerini-3-boyutlu-olarak-yeniden-yapti/
Minecraft , Popüler 7 Şubat 2015 1:01

LGM Özel: Dünyanın en şiddet dolu oyunu, Minecraft ile tanıştınız mı?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam’ın Minecraft’a açtığı bu anlamsız savaşı tartışıyoruz.

Oyun dünyası ile yakından veya uzaktan alakası olan herkes, en az 1 kez bile olsa Minecraft ismini duymuştur ve bu oyunun nasıl bir şey olduğunu da biliyordur. Bu yüzden burada uzun uzun Minecraft’ı anlatmak yerine direkt olarak ana konumuza geçeceğim. Bugün hem bazı internet sitelerinde, hem de bazı ana haber bültenlerinde hepimizin tanıdığı Minecraft’ı oldukça ilginç bir başlık altında gördük. Peki, o başlıklarda okuduğumuz, televizyonlarda Minecraft ile anlatılanları dinlediğimiz şeyler ne kadar doğru?

the_minecraft_siblings__1_by_liltwangymouse3-d8gx0x4

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam’ın gazeteciler ile birlikte yaptığı bir söyleşide bir gazeteciden oldukça ilginç bir soru Ayşegül İslam’a yöneltildi. “Minecraft adında bir oyun var. Bu oyunda eşini (karısını) öldüren oyuncuya puan veriliyor. Bu tür şiddet içeren bilgisayar oyunlarıyla ilgili bir çalışmanız var mı?” şeklinde sorulan bu soruyu ilk duyduğumuzda acaba aynı Minecraft’ı mı kast ediyor diye düşünmedim değil. Minecraft’ta eşimiz mi olabiliyormuş? Onları öldürünce puan da mı alabiliyormuşuz? Tabii Minecraft için yapılan modları göz ardı edersek, Minecraft’ın temelinde böyle birşey olmadığını herkes biliyor. Herhangi bir ön araştırma yapılmadan sorulan bu ilginç soru, garip bir şekilde yine herhangi bir ön araştırma yapılmadan Ayşegül İslam tarafından gerekli birimlere iletilerek oyunun araştırılmasını/incelenmesini sağladı.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, Minecraft hakkında ortaya çıkan bu ilginç söyleme destek veren ilk isimlerden bir tanesi oldu ve “Bu tip oyunlarda hükmetmeye dayalı bir saldırganlık söz konusu. Şiddeti öğretiyorlar ve cazip hale getiriyorlar. Saldırganlığı pekiştiriyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Eğer olaya temelden bakmamız gerekiyor ise Minecraft’ta kendimizi savunmaya dayalı bir saldırganlık söz konusu. Minecraft’ın ülkemizdeki kullanıcı kitlesinin yaş grubunun da oldukça düşük bir seviyede olduğunu göz önüne alırsak, bu söylenenler bir yönde haklı çıkabilir. Fakat şöyle bir durum var, ben bu güne kadar hiçbir yerde Minecraft’tan etkilenip de eline kılıç alıp etrafta onu bunu kesen hiçbir çocuk görmedim. Hatta kendisini Minecraft evreninde zanneden çocuklara bile rastlamadım. Video oyunları piyasasında “gerçek” şidddeti öğreten binlerce oyun varken, Minecraft’ın bu şekilde ele alınması ne kadar doğru olabilir?

the_minecraft_gang_by_liltwangymouse3-d8gx0yk

Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç ise Minecraft hakkında yapılan söylemlere çok daha farklı bir taraftan yaklaştı ve “Oyun, bir hayatta kalma oyunu gibi oynanabiliyor. Bu açıdan Survivor’a benziyor; çünkü oyuncu kendi dünyasını kurmaya, tek başına ve araç gereçsiz başlıyor. Sanal dünyada hayatta kalma mücadelesi veriyor. Araç-gereç geliştiriyor ve istediği gibi dünyayı kuruyor.” şeklinde bir açıklama yaptı. Biz burada yanlış olan bir şey göremiyoruz? Eğer bu söyleme “Çocuk psikiyatrı” gözünden bakacak olursak, Minecraft’ı oldukça yararlı bir oyun gibi lanse bile edebiliriz.

Bence Minecraft hakkında en saçma söylem Uzman Psikolog Alanur Özalp’tan geldi. Çünkü kendisi, “Minecraft gibi oyunlar çocuklar üzerinde olumsuz etki yapıyor. Oyundaki dünya ile gerçek dünyayı ayırt edemiyor; oyun yüzünden birbirlerine ya da hayvanlara eziyet edebileceklerini düşünüyorlar. Hayvanlara vurduklarında, hayvanın hiç acı çekmeyeceğini düşünüyorlar. Sadece hayvan değil, kendi arkadaşlarına, kardeşlerine de daha acımasız, şiddet içeren hareketlerde bulunuyorlar. Çocuklar tarafından bu oyunlar gerçek zannediliyorlar.” şeklinde konuştu. Öncelikle, çocuklar üzerinde her türlü oyun zararlı etkiler bırakabilir. Bunu sadece “Minecraft gibi oyunlar” şeklinde ayırmak oldukça yanlış. Bugün piyasadaki en zararsız oyunu gidip bir çocuğa oynattığınız zaman da o çocuk bazı zararlı etkenlere maruz kalabilir. Eğer bir çocuğun etrafındaki insanlara veya hayvanlara zarar vermemesini istiyorsanız öncelikle düzeltmeye oyunlardan değil de ailelerden başlamalısınız. Eğer siz bir çocuğa küçük yaşta hayvan sevgisini aşılamazsanız, “Anne, baba eve köpek alalım mı?” şeklinde gelen soruları sürekli terslerseniz o çocukta nasıl hayvan sevgisi olabilir? Nasıl insan sevgisi olabilir? Eğer sen dışarı çıktığında çocuğunun hayvan sevmesini engellersen, evcil hayvan beslemesine izin vermezsen o çocuk tabii ki hayvanların hiç acı çekmeyeceğini düşünecektir. Aynı şey tabii ki insanlar için de geçerli. Sen eğer çocuğunu sevgi, huzur ve barış dolu bir ortamda büyütemezsen o çocuk tabii ki bundan etkilenecektir.

when_mum_isn_t_home___mine_imator_by_mineprolike-d8gwj73

Minecraft hakkında en gerçekçi ve akıllıca yorumlar ise Oyungezer’den tanıdığımız Sinan Akkol ve Uzman Pedagog Adem Güneş’ten geldi. Öncelikle Sinan Akkol’dan gelen, “Oyunda küplerle bir dünya inşa ediyorsunuz. Dağlarıyla, ağaçlarıyla, yapılarıyla Danimarka’yı inşa eden bile var. Çocuklar için yararlı buluyorum. Çünkü yaratıcılıkları artıyor. Oyunda kadınların öldürüldüğüne dair bir bölüme rastlamadım. Ancak suiistimale açık bir platform. Kullanıcılar, oyunu kendi imkânları ile geliştirebiliyor. Arkadaşların, hayvanların veya kadınların öldürüldüğü bölümler de kurulabilir. Kötüler, her yerde kötüdür. Twitter’daki paylaşımlar için nasıl Twitter’ı yargılayamazsanız, kişilerin kurduğu şiddet içeren bölümler için de Minecraft’ı yargılayamazsınız.” şeklindeki yorumu Uzman Pedagog Adem Güneş’in yorumu olan “Minecraft, çocuklarda kreatif düşünmeyi artıran üç boyutlu dijital bir yapboz oyunundan farklı bir şey değil. (Minecraft’ın online oyun olmasının getirdiği riskler, oyun çocuk odaklı olmadığı için, Minecraft ile alakalı videolar ve forumlarda bulunacak içeriklerden gelebilecek zararlara karşı) Ebeveynlerle birlikte oynanmasında fayda var. Çocuk tek başına ise offline olarak oynamalı.” şeklindeki yorum izledi.

almost_forgotten____by_frightenedfan-d8gvr04

Piyasada çok daha fazla şiddet içerikli oyunlar dururken Minecraft’a gelen bu ilginç söylemleri bir de özensiz bir şekilde, daha önce de belirttiğim gibi hiçbir şekilde ön araştırma yapılmadan hazırlanan TV haberleri ile birleşince ortaya gerçekten rezalet bir durum ortaya çıktı. Kanal D’nin akşam haberleri sırasında yayımlanan Minecraft haberinde öncelikle “Minecraft’ın yarattığı ekonomi” dikkatleri çekti çünkü haberde belirtildiği gibi bir ekonomi Minecraft’ta bulunmuyor. Evet, hesap satışları yapılmıyor değil fakat oyun içi eşya satıp/alma durumu haberde belirtildiği gibi Minecraft içerisinde bulunmuyor. Bu noktada, haberin eskiden Metin2 hesabı için kaçırılan çocuğa bağlanacağını düşünmüştüm fakat düşündüğüm başıma iyi ki gelmedi. Beni bu haber içerisinde en çok güldüren nokta ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam’ın söyledikleri oldu. Oyunda yapılan etkinliklerin çocuklar tarafından gerçek sanılıp, gerçek dünyada da yaptığını belirten Ayşegül İslam acaba daha önce hiç sokakta eline kılıç alıp inek kovalayan bir çocuk görmüş mü?

Kanal D haber muhabirinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam’a yönelttiği, “Minecraft’tan çok daha fazla şiddet içeren oyunlar var?” sorusu ise Ayşegül İslam tarafından oldukça anlamsız ve komik bir şekilde cevaplandı. Hatta cevaplanmadı bile. Grand Theft Auto serilerini, “Birilerini öldürdükçe, arabasını çaldıkça yıldız kazanan ve en sonda da 5 yıldızlı bir mavya babası olan bir süreci oyun olarak getiren birşey.” olarak açıklayan Ayşegül İslam, eminim o sırada televizyon izleyen tüm oyuncuları güldürmüştür.

ez_art_for_benderchat_by_luzakd-d8gvag3

Yavaş yavaş sonuca gelmek istiyorum artık. Benim bu yazımda belirtmek istediğim şey Minecraft’ın şiddet içerikli bir oyun olması değildi. Benim burada rahatsız olduğum, sizlere göstermek istediğim şey televizyonlarda milyonlarca insanın karşısına çıkartılan haberlerin, oldukça popüler internet sitelerinde yazılan yazıların oldukça özensiz ve araştırmasız bir şekilde yazıldığını/yapıldığını göstermekti. Diyeceksiniz ki, “Eee bize ne? Biz zaten doğrusunu biliyoruz.” fakat işler her zaman o şekilde yürümüyor. Bugün farklı yayın kuruluşlarında yapılan bu saçma ve gerçeği yansıtmayan haberler Türkiye’deki oyun sektörünün yerinde saymasına, hatta gerilemesine sebep oluyor. Yahu siz hiç bir yerde okudunuz mu? Minecraft’ın herhangi bir dünya ülkesi üzerinde yasaklandığını veya yasaklanacağını? Onu da geçtim hiç Minecraft’tan etkilenen çocukların haberlerini okudunuz mu? Okuyamazsınız çünkü böyle şeyler Türkiye’de değil, dünyanın hiçbir ülkesinde yaşanmadı.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Aile ve Sosyal Politikalar kurumu acaba ülkemizde aile içi yaşanan şiddet sorunlarını çözmüş mü de Minecraft’ın şiddet unsurlarına el atıyor?

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!
Kaan GEZER Editör
 • Emre Özbilgen

  Son olarak şunu söylemek istiyorum. Aile ve Sosyal Politikalar kurumu acaba ülkemizde aile içi yaşanan şiddet sorunlarını çözmüş mü de Minecraft’ın şiddet unsurlarına el atıyor? VURDUU VE GOLL OLDU !!!!

 • Alparslan

  Sizi tebrik ediyorum.Olayı çok güzel bir şekilde açıklamışsınız.Buradaki açıklamalar halka ulaşsın da rezil olsun yalan haber yapan haberciler ve kanallar. Hiçbir iş yapmadan para kazanan, araştırmadan sorgulayan yetkililer…
  Allah aşkına,böyle bir şey olur mu ? Şiddete yönelik olan çocuk futbol oynarken de arkadaşına zarar verir,bilgisayar oynarkende. Kendinlerinde ,çocuk yetiştirme tarzlarındaki sorunları çözeceklerine başka bir şeye suç atıyorlar. Yazıklar olsun böyle yetkililere,yazıklar olsun Türkiye’yi bu hale getirenlere…

 • Hazar Şenyer

  Ne güldüm ya ahaha:D ya Allah aşkına twitterden nasıl uluşabilirim söylermisiniz :D minecraftta karımı öldürüp puan kazanıyom he :D nerden buluyolar böyle şeylerei ya :D açim karşılarında gta sa gta VI görsünler hangisi şiddet içeriyo :D mt2 yasaklamıyola bunumu yasaklıyolar :D gidin bari wolfteam ı yasaklasınlar mahalledeki çocuklar buzkurt diğe bağırıyolar gece gece :D. Yalandan haber aramasınlar kendilerine.

 • Lorgenore

  Açıkçası böyle bir şeyin olmasını ben bekliyordum artık dikkat ederseniz yavaş yavaş kuzey koreye dönmeye başladık 10-20 sene sonra belki oyunları dahi yasaklarlar artık hiçbirşey aynı olmayacak

 • Grejuva

  #Minecraftadokunma beyler bu tagden yazalım ya

 • barış

  GTA VI? Oyun daha çıkmadı kardeş neyin kafası

 • Hahaha

  Villagerleri kadına mı benzetmişler acaba ??? :D

 • Ahmed

  Benimde sinirimi çok bozdu fakat öyle bir haber var. Haberde yabancı bir ülkede çocuk bıçak Sopa falan getirmiş sınıfa minecraft yüzünden. Ama elbette örnek leri aşırı az ve bu oyunda offline nerede ise hiç şiddet yok. Zombi lere saldırmak falan bunlara şiddet diyenin beyni yoktur zaten.

 • Eymen

  Ya bu ne saçmalıktır? Hepimiz bu tür oyunlarla büyüdük ben ve çevremdeki herkes daha okuma yazma bilmiyoken GTA veya COD oynardık deli gibi ama hiç birimizde elimize tabanca alıp arabaların önünü kesmesik yani. Esas burda gülünç olan durum bu muamelenin minecraft a yapılmış olması.

 • Furkan

  Valla tam istediklerimizi yazmışsın helal olsun gelsin okusunlar mcyi eleştirenler

 • Minecraft Şiddetsiz

  Katılıyorum Kardeşim Bunca Şiddetli Oyun Varken Neden Minecraft? Mesela Grand Theft Auto 5 Yasaklansın Counter Strike Yasaklansın Minecraftda Kan Bile Yok DayZ de Kan Her Yerde O Yasaklan mıyor Minecraft Yasaklanıyor
  #Minecraftadokunma
  #Oyunlarımızadadokunma

 • Smh

  ”IV” yerine ”VI” yazmıştır yazım hatası olamaz mı yani ? O kadar konudan sende buna mı taktın

 • NoName

  Oyunun çocukları etkilediği doğru, bir çocuk elbette eline kılıç alıp bir ineği falan kovalamıyor ama oyunda yaptığı şeylerden etkileniyor. Örneğin benim küçük kuzenim (8) sürekli Minecraft oynuyor ve ailesinden yay, ok ve kılıç gibi şeyler istiyor ve niye istediğini sorduğumda ise bana gelenleri vuracağım gibi şeyler söylüyor. Oyunun çocuklar üzerinde bir etkisi olduğu ve bazı çocukların gerçek dünya ile sanal alemi ayırt edememesi doğru fakat oyunu yasaklamak bunu çözmez. Bunu ailenin çocuğuna öğretmesi gerekir.

 • KavaNNoz

  türkiyede postalın EN IYI ORNEK OLARAK WOLFTEAM gibi bir oyunun yüzlerce hatta 1 milyon çocugun oynadıgı iğrenç wolfteami degil de şu güzelim oyunu incelemeye alıyorlar istifa etisnler bence.

 • Hazar Şenyer

  IV olcak o yanlış basmışım :D

 • GİZLİ

  Wolfteamı yasaklasınlar :D

 • Emre Özbilgen

  Yok kardeş boş boş işler, yasaklasalar ne olacak? millet yine illegal yollardan indiricekkk boş boş işlerle uğraşıyolar

 • Bekir Akdemir

  ahahahh aynen :D

 • wdnlwnxk

  minecraftın ders olarak okutulduğu ülkeler var lan.

 • ahmetay74

  7 yaşındaki kuzenim gta san andreas ı bitirdi gözümün önünde..
  sonra da oyunu sildi bitti.. istese devam edebilirdi oynamaya, ama sadece eğlence için olduğunu anlayacak kapasitesi var. kuzenini tutup bir çocuk psikiyatrisine götür dememizi bekliyorsun muhtemelen ama “bence” aileyede bir göz atmak gerek. çocuk aileden ilham alır.
  18 yaşımdayım, neler yazıyorum, Allah’ım sen bu ülkeyi böyle bakanlara bırakma..

 • Fırat Şahin

  İsveç’te ders olarak öğretilen bi oyun bizim ülkede yasaklanıyor. Bunlara oculus Rift’le Outlast oynatmak lazım :D

 • #minecraftadokunma

  Ciddimisiniz yani ? Eğer onu yasaklamayı başarırsaki twitterda bir çöküş yaşanır :)
  o zaman gidin gta 5 i yasaklayın bu nasıl bir zeka bu beyni düşünen gazetecinin
  de o politikalar şeysininde gta 5 e bakın FIB merkezine hademeci olrak girirp havaya uçuruyorsun ve adam öldürmek serbest rpg rocket launcher granede launcher var tamammıyla ölüm Manhunt 2 ye nedemeli oyunun konusu adamı paramparça etmek ciddimisiniz :?:ASDA:D

 • Sinan

  Birşey bilemeden konuşmaya başlamayın. Hayatınızda adam akıllı sadece Minecraft oynamışsınız. GTA yı yasaklasınlar falan diyorsunuz ama o oyunlarda yaş sınırı var. Bilip bilmeden ağzınızı açmayın şimdi burda.

 • Özgür

  Gta ile minecraft’ı karıştırmışlar

 • Dexter: Oyunsever

  Ben bu belediyeye hiç birşey demiyorum kardesim 6-7 yaşındakiler oynamasın abi. Biz oyunu cok eğlenceli buluyoruz ve arkadaşlarımızlada cok eğlenceli buluyoruz yani bence kapanmasın. Mesela Böyle oyunlardan bazılarını göze alırsak= Outlast, The walking dead. Bunları kapattırmak daha doğru olur bana göre

  #Minecraftadokunma !!!! Eylemi büyütelim …

 • ismini vermek istemeyen

  Arkadaşlar gta yı da yasaklasınlar

 • Furkan

  Kardeş Başka Ülkelerde Minecraft Ders Olarak Veriliyor :D

 • Tayfun GEZER

  Abi helal benim soyadimda GEZER