Menü
https://leadergamer.com.tr/2013/02/09/lego-city-undercoverdan-yeni-video-yayinlandi/
Naughty Dog , PS3 , Sony , The Last of Us 9 Şubat 2013 22:58

The Last of Us Ön inceleme

PlayStation 3’ün son şaheseri mi olacak?


PlayStation 3’ün muhtemelen son senesi olacak 2013. Belli başlı oyunlar çıkmaya devam eder; ama büyük çaplı yapımlar artık yeni nesle kayacak. Hiç şüphe yok ki Sony, sönük bir vedaya meydan bırakmaz. Uncharted serisinin mimarı Naughty Dog da bu veda için biçilmiş kaftan.

The Last of Us, Cordyceps adlı bir mantarın (gerçek hayatta karıncaların kontrolünü alıp, sporlarını yaymalarını sağlayan bir mantar) insanları zombiye dönüştürdüğü bir dünyada; salgını engellemek isteyen ordunun yerle bir ettiği Boston’da açılışını yapıyor.

271595

Daha önce, Joel karakterini, Ellie adlı küçük kızın koruyucusu gibi gözlemlemiştik. Fakat, Joel ve ortağı Tess, Ellie’yi Amerika’da başka bir yere, başka insanlara teslim etmekle yükümlü. Yine de emanete hıyanet olmaz hesabı, Joel, Ellie’yi korumak için kaba kuvvete başvurmakta tereddüt etmiyor.

Düşmanları, önce Runner adı verilen, sporun yeni bulaştığı insanlar. Sürü halinde geziyorlar; ama insan olduklarının farkındalar, kurtulmak için çareleri yok. Daha sonra, insanlıkla bağı kalmamış, tek görevi spor yaymak olan ‘Clicker’lara dönüşüyorlar. Seslerini ve görüntülerini düşününce, Joel’un, Ellie’yi koruma arzusunu anlamak zor değil tabii ki.

Naughty Dog, katıksız aksiyonla hikayeyi çok iyi harmanlayan bir firma. The Last of Us’ta da karakter ilişkileri, en az hayatta kalma güdüsü kadar ön planda. Belki de oyun ilerledikçe Ellie, Joel için bir emanetten fazlası olacak, bunu oyun çıkmadan bilemiyoruz.

the-last-of-us-leadergamer-inceleme

Öte yandan, hayatta kalma güdüsünü biraz daha açalım. Son dönemdeki bütün ‘Zombili’ yapımlarda olduğu gibi, burada da kaynaklar kısıtlı. Yani artık Drake gibi her vurduğunuz düşman size cephane getirmiyor. Kimi zaman tabanca, kimi zaman bir sopa; bazen de hiçbir şey bulamadığınızdan, düşmanların dikkatini başka yöne çekip sıvışmak için boş bir şişe… Oyun bu seçimi oyuncuların eline bırakıyor.

Oyunun ilginç bir tarafı daha var, elinizdeki kaynaklara bakarken oyun durmuyor. Bir zombi baskınında çantanızı karıştırmak nasıl sizi açık bir hedef yapıyorsa, burada da öyle oluyor. Joel’un, son zamanlarda oldukça revaçta olan “gelişmiş görme ve duyma modu” var; bu sayede tehdit analizi yapabileceksiniz. Fakat, oyun bu sırada da durmayacağından dikkatli olmalısınız.  Oyundaki en verimli çözüm yolu gizlilikten geçiyor.

Sonuç olarak, Naughty Dog bir bomba daha patlatmaya hazırlanıyor. Yine sürükleyici bir hikaye, gizemle dolu pek çok karakter ve eşsiz bir macera bizi bekliyor. Eğer ön sipariş vermeyi düşünüyorsanız, muhtemelen verdiğiniz karardan pişmanlık duymayacaksınız.

Evrim Kılıç Editör